جن

صفحــــــه دوم

۱۲: جنیان نیز مانند انسانها دارای اختیار می باشند؟

چون بعثت پیامبران و اولیای الهی بر همه جن و انس می باشد پس جنیان نیز مانند انسانها دارای اختیار می باشند و با میل خود،همراه با استدلال عقلی می توانند دین انبیاء الهی را قبول،یا رد کنند عده ای که به پیامبران الهی ایمان آورند و اعمال نیک انجام دهند مانند انسانها پاداش می گیرند.و آنان که از فرامین سرپیچی نمایند به عذاب سخت الهی دچار خواهند شد چرا که خداوند می فرماید((و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون))((ما جن و انس را نیافریدیم مگر برای آنکه (خدا را)پرستش نمایند.

 

۱۳: پناهنده شدن مردم به جن

علامه طباطبایی(ره)در تفسیر المیزان درباره پناهنده شدن مردم به جن چنین می فرماید:مراد از پناه بردن انس به جن بطوریکه گفته اند این است که در عرب رسم بوده وقتی در مسافرت در شب،به بیابانی برمیخوردند از شر جانوران و سفهیان جنی به عزیز آن بیابان که سرپرست جنیان است پناه می بردند و می گفتند:من پناه می برم به عزیز این وادی،از شر سفهاء قومش.

 

۱۴: جن و خرافات

مردم نا آگاه خرافات زیادی درباره این موجود ساخته اند به همین جهت وقتی کلمه جن گفته می شود مثلا در زمانهای قدیم در اتاق زنی که تازه وضع حمل کرده بود آهن یا آهنربایی قرار می دادند.یا با کودکان خود قطعه ای از شیء فلزی که اغلب سنجاق قفلی بود همراه می کردند و معتقد بودند این اشیا فلزی آنها را از اذیت و آزار جن حفظ می کند.اما امروزه با بالا رفتن فرهنگ مردم،خرافات نیز به حداقل رسیده است.

 

۱۵: وادی الجن چه جایی است؟

سرزمینی است بین مکه و طائف که گروهی از جنیان به محضر رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) و ایمان آوردند.

 

۱۶: آیا جن سنی وجود دارد؟

خیر،علامه طباطبائی فرموده است که:استاد ما مرحوم آقا سید علی قاضی حکایت کرد که کسی از جنی پرسیده است طایفه جن مانند انس دارای مذاهب گوناگون اند جز اینکه سنی ندارند برای اینکه در میان ما کسانی هستند که در واقعه غدیر خم حضور داشتند و شاهد ماجرا بوده اند.و صد البته این است که رئیس کل جنیان یعنی سعفر بن زعفر بر روی سینه اش گردن بندی دارد که بر رویش نوشته شده(یا ابا عبدالله الحسین)یا (السلام علیک یا ابا عبدالله)

 

۱۷: آیا زندگی در هوا و زمین برای جن ممکن است؟

ابن خرم در کتاب الفصل می نویسد:طایفه جن امتی هستند دارای عقل،فکر و قدرت تمیز که به ایشان از طرف خدا وعده و وعید نازل شده و آنها نیز پذیرفته اند.

آمیزش می کنند اولادی از آنها بوجود می آید و مرگ نیز آنها را در بر می گیرد و چون جسمشان زود فنا می شود احتیاج به قبرستان ندارند و تمامی مسلمانان نیز بر این امر توافق و اجماع دارند جنیان دارای اجسام لطیف،شفاف و هوائی هستند یعنی زندگی در هوا و زمین برای آنها امکان دارد زیرا عنصر آنها از آتش است.همچنانکه عنصر انسانها از خاک است.

 

۱۸: آیا جنیان غذا هم می خورند و اگر می خورند چه نوع غذایی می خورند؟

طبق روایات جنیان غذا هم می خورند و غذای آنان بازمانده غذای انسان و مغز استخوان غذای جن را تشکیل می دهد چنان که ((ابن بابویه)) نیز نقل شده که:گروهی از طایفه جن به خدمت پیامبر اکرم (ص)شرفیاب شدند و عرض کردند:یا رسول الله چیزی برای خوردن به ما عطا کن.حضرت استخوان و بازمانده غذا به آنها عطا کرد.

 

۱۹: فلسفه خلقت جن چیست؟

((و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون))

ما جن و انس را نیافریدیم مگر برای آنکه (خدا را)پرستش نمایند پس همانطور که از این آیه بر می آید فلسفه خلقت جن برای عبادت و پرستش خداوند می باشد.

 

۲۰: آیا عده ای از جنیان در خدمت حضرت سلیمان (ع) بودند؟

یکی ار نعمتهای خداوند متعال به حضرت سلیمان این بود که علاوه بر بسیاری از آدمیان،جن و شیطان و حتی پرندگان و وحوش در اختیار و تسخیر او قرار داشتند و زبان همه آنها را می فهمید و به راحتی با آنان صحبت می نمود و قرآن کریم نیز به این مساله اشاره دارد.

 

۲۱: جن و شیطان میکروب نیستند!؟

در پاره ای از روایات می خوانیم که امیر المومنین(ع) فرمود:از قسمت شکسته ظرف و دستگیره آن آب نخورید زیرا که شیطان روی دستگیره و قسمت شکسته ظرف می نشیند.این روایت و روایاتی دیگر سبب شده که عده ای جن و شیطان را نوعی میکروب بنامند اما این نظریهکاملا غلط و نادرست می باشد.و تصریح قرآن به جن به عنوان موجودی مختار و دارای که در ثواب و عقاب و داخل شدن در بهشت و جهنم با انسان مساوی هستندبه خوبی نشان می دهد که جن و شیطان هیچ ارتباط منطقی و عقلی با میکروب ندارند.در مورد حدیث بالا می توان گفت که چون در زمان آن حضرت هنوز علوم پیشرفتی نکرده بود و مردم با معنی و مفهوم میکروب آشنا نبودند حضرت برای اینکه متوجه وجود امراض در قسمت های شکسته و دستگیره ظرف شوند از لفظ شیطان استفاده کرده اند.

 

۲۲: آیا جن و شیطان می خوابند؟

تنها ذات اقدس احدیت است که نمی خوابد و همه مخلوقات از خواب ناگریزند حتی فرشتگان.پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) نیز می فرمایند:خواب بر چهار گونه است:

  1. پیامبران به پشت می خوابند.
  2. مومنین به دست راست می خوابند.
  3. کافران و منافقین به طرف دست چپ می خوابند.
  4. و شیاطین به رو می خوابند.

این حدیث اشاره به چگونگی خواب شیاطین،که از جن می باشند دارد و انسان را از این گونه خوابیدن برحذر می دارد.

 

۲۳: آیا طایفه جن بهشت و جهنم دارند؟

در تفسیر فخر رازی در پاسخ به این سوال که شیطان و بدان از جن از آتش خلق شدند پس چگونه هیزم آتش بر آنها اثر می کند بر آمده است:درست است که از آتش خلق شدند ولی تغییر کیفیت داده و گوشت و خون می شوند و ابن عربی هم در این باره می گوید:عذاب شیاطین جنی و اکثرا به زمهریز یعنی سرمای شدید است و نیز روایت است که از امام(علیه السلام)پرسیدند:آیا مومنین از جن به بهشت داخل می شوند؟فرمود:نه ولی برای خداوند باغهایی بین بهشت و جهنم است که ایشان و فساق شیعه در آنجا خواهند بود.

 

۲۴: جن زدگی چیست؟

جن زدگی یعنی بیماری روانی و جنون که در اثر مس شیطان اتفاق می افتد.علامه طباطبائی در تفسیر المیزان درباره این امر تصریح دارند که:هرچند همه دیوانگان بر اثر مس شیطان دیوانده نشده اند؛اما بعضی از جنون ها در اثر مس شیطان رخ می دهد.

 

۲۵: تسخیر جن توسط حضرت سلیمان(ع)

در قرآن کریم راجع به تسخیر جن و شیطان،تنها درباره حضرت سلیمان آمده است که از نعمت هایی که خداوندبه آن حضرت عطا کرد علاوه بر بسیاری از بنی آدم،جن نیز در اختیار ایشان بودند،چنانکه در قرآن نیز می خوانیم:

((و من الجن من یعمل بین یدیه باذنه))

((برخی از جن پیش روی او به اجازه پروردگارش کار می کنند))    (سوره سبا آیه ۱۲)

 

۲۶: جن گیری چیست؟

برخی از انسانها ممکن است که مورد هجوم شیطان و یک جن شریر قرار گیرند و به اصطلاح مجنون و جن زده بشوند در چنین شرایطی از قدیم یک سری آداب و رسوم به عنوان جن گیری انجام می شود و مبتلایان،با انجام آداب و شیوه هایی که شخص جن گیر از اجداد و نیاکان خود به ارث برده درمان می شوند و شیطان و جن شریر از کالبد آنها خارج می شود.

البته امروزه سیر تکاملی علم،نظر دانشمندان را مخصوصا در قاره آمریکا و اروپا بوجود موجودات نامرئی و عالم ماوراءالطبیه منتقل نموده است و لذا شبهه اینکه ((آیا در روی زمین چنین موجودی وجود دارد یا خیر؟))را از مرحله محال بودن به مرحله امکان تنزل داده:حتی کتابهائی راجع به ((احضار ارواح))تالیف و تا اندازه ای هم پیشرفت نموده اند.البته ناگفته نماند که آنها از((جن))به ((ارواح شریر)) تعبیر می نمایند اما آنچه را به وسیله میزگرد و غیره بعنوان ارواح بشر و ارواح شریراحضار می نمایند،چیزی جز همان جن نیست زیرا آنها هیچگونه تسلطی بر روح انسان ندارند تا بتوانند احضارش کنند.

 

۲۷: آیا شباهتی بین انسان و جن وجود دارد؟

در بلوچستان جن ها را شبیه انسان ولی با کالبدی کوتاهتر و پوشیده از موهای زرد ظریف می دانند که شیار چشمان آن ها عمودی و پاهای آنان مثل چهار پایان سم دارد. این موجودات بسیار شبیه انسانها هستند که در همه جا وجود دارند ولی در دل شبها فعالیت آنها بیشتر شده و طبق شنیده ها مجالس عروسی یا بزم خود را در حمام ها،سرداب ها،مخروبه ها،گورستان ها،زیرزمین ها،آب انبارها و غیره برپا می کنند.و شبها در خانه هایی به بازی و گشت مشغول هستند و چه بسا بارها از روی رختخواب انسانهای به خواب رفته هم عبور می کنند ریختن نجاسات یا آب داغ به زمین و یا لگد مال کردن بچه جن ها ممکن است والدین آنها را مجبور به انتقام جویی کند.

فایده احضار و تسخیر جـــن و ارتباط با آنها

چنانکه در بین مردم شایع شده است و کسانی ادعای ارتباط با جنیان را دارند[با احضار یا تسخیر] چنین پندارند و گویند: ما اخبار آینده را از آنان کسب می کنیم آنها اطلاعات گسترده ای نسبت به آینده دارند و محل گنج هایی که در زیر زمین نهفته است، می دانند. یا کسانی که اجلشان فرا رسیده است می توان از طریق جنیان روز مرگ او را فهمید، در حالی که این مسأله حقیقت ندارد و علم جنیان بسیار محدود بوده و اطلاعات چندانی از غیب و آینده ندارند، مخصوصاً بعد از بعثت پیامبر اسلام، جنیان به وسیله شهاب سنگ ها از آسمان ها رانده شده اند و نمی توانند استراق سمع کنند و به حوادث آینده آگاهی پیدا کنند. چنان که در سوره جن آمده است:

وَ اَنّا کُنَّا نَقعُدُ مِنهَا مَقَاعِدَ لِلسَّمعِ فَمَن یَستَمِعِ الاَنَ یَجِد لَهُ شَهَاباً رَصَداً وَ اَنَّا لانَدِری اَشَرٌّ اُرِیدَ بِمَن فِی الاَرضِ اَم اَرادَ بِهِم رَشَداً                                             [جن/۹،۱۰]

«و اینکه ما پیش از این به استراق سمع در آسمان ها می نشستیم. اما اکنون هر کس بخواهد استراق سمع کند شهابی را در کمین خود می یابد. و اینکه (با این اوضاع و احوال) ما نمی دانیم آیا شری در باره اهل زمین شده یا پروردگارشان اراده کرده است آنها را هدایت کند.»

بر اساس این آیه شریفه که از زبان جنیان نقل شده است آنها بعد از بعثت پیامبر(ص) از استراق سمع منع شده اند و از اوضاع و احوال اهل زمین بی خبرند. پس بنابراین چگونه می توانند چیزی را که خود از آن بی خبرند به دیگران خبر دهند.

و مطلب دیگری که بر محدود بودن علم آنها دلالت می کند و اینکه قبل از بعثت پیامبر اسلام نیز از غیب بی اطلاع بودند، این است که حضرت سلیمان(ع) آنها را در کارهای سخت به کارمی گرفت، وقتی مرگ سلیمان فرا رسید او ایستاده بر عصا تکیه کرده بود و مدت ها(گویند تا یک سال) بر آن حال بود تا موریانه زیر عصای او را خورد و سلیمان افتاد و جنیان متوجه شدند که او مدتها پیش مرده بود و جنیان به خیال اینکه او زنده است و به کارهای آنان نظاره گر است کار می کردند بعد از اینکه فهمیدند سلیمان مدت ها پیش مرده است، گفتند: اگر ما از علم غیب(مردن سلیمان) آگاه می شدیم تن به کارهای سخت او نمی دادیم و خود را زودتر رها می ساختیم. در سوره سبا آمده است:

فَلَمَّا قَضَینَا عَلَیهِ مَا دَلَّهُم عَلَی مَوتِهِ اِلاَّ دَابَّهُ الاَرضِ تَأکُلُ مِنسَأَتَهُ فَلَمَّا خَرَّ تَبَیَّنَتِ الجِنُّ اَن لَو کَانُوا یَعلَمُونَ الغَیبَ مَا لَبِثُوا فِی العَذَابِ المُهِینِ                                [سبا/۱۴]

«هنگامی که مرگ سلیمان را بر او مقرر ساختیم، چیزی آنها را از مرگ وی آگاه نساخت، مگر جنبنده زمین(موریانه) که عصای او را خورد (تا شکست و پیکر سلیمان فرو افتاد) هنگامی که بر زمین افتاد جنیان فهمیدند که اگر از غیب آگاه بودند (و می دانستند که سلیمان مدتها پیش مرده است) در عذاب خوار کننده(اعمال شاقه و کارهای سخت او) باقی نمی ماندند(و خود را نجات می دادند).»

مفهوم آیه چنین است که بعد از افتادن سلیمان وضع جنیان برای انسان ها آشکار شد که آنها از اسرار غیب آگاه نیستند، و بی جهت عده ای چنین عقیده ای دارند.

و در روایتی از امام صادق (ع) وارد شده است:

قرأ رجل علی ابی عبدالله(ع) « فَلَمَّا خَرَّ تَبَیَّنَتِ الجِنُّ اَن لَو کَانُوا یَعلَمُونَ الغَیبَ مَا لَبِثُوا فِی العَذَابِ المُهِینِ»

فقال ابوعبدالله(ع): الجن کانوا یعلمون انهم لایعلمون الغیب.

فقال الرجل فکیف هی؟

فقال(ع): انما انزل الله«فَلَمَّا خَرَّ تبینت الانس ان لو کان الجنّ یعلمون الغیب ما لبثوا فی العذاب المهین»

«مردی این آیه را بر امام صادق(ع) خواند«هنگامی که سلیمان فرو افتاد فهمیدند که اگر از غیب آگاه بودند در عذاب خوار کننده ای باقی نمی ماندند»

امام صادق(ع) فرمود: جنیان می دانستند که غیب نمی دانند.

آن مرد گفت: چگونه است این مسأله؟

فرمود: هنگامی که خدا آیه فلما خرّ… را نازل کرد بر انسان ها روشن شد که اگر جنیان غیب می دانستند در عذاب خوار کننده (کارهای سخت و سنگین) باقی نمی ماندند.

از این روایت استفاده می شود که جنیان خود می دانستند که علم غیب نمی دانند بلکه انسان ها می پنداشتند که آنها غیب  می دانند، ولی بعد از نزول این آیه بر انسان ها نیز آشکار شد که آنها غیب نمی دانند و الا بعد از مرگ سلیمان خود را از زیر بار کارهای سنگین نجات می دادند.

و ثانیاً نمی توان به گفته های جنیان اعتماد کرد چون از کجا معلوم است که آگاهی جنیان در مورد حوادث عالم سفلی کافی و صحیح بوده و یا راست می گویند؟ چون آنها هم مثل بشر علمشان محدود بوده و مانند بشر گاهی هم دروغ می گویند فلذ ا به گفته آنان نمی توان اعتماد کرد چون معیاری برای تشخیص صداقت و راستگوئی آنها نداریم و نمی توانیم به درستی یا دروغ بودن سخن آنها پی ببرم.

اما از این جهت که قدرت و سرعت آنها بیش از انسان است و می توان در این رابطه از آنان کمک گرفت غافل از این که موجودی برتر از انسان نبوده و همه موجودات برای انسان آفریده شده اند و کاری که از انسان برآید از هیچ موجودی برنمی آید چنانکه در آوردن تخت بلقیس از یمن به فلسطین این امر هویدا شد که عفریتی از جن گفت من آن را قبل از اینکه از جایت بلند شده و بنشینی حاضر می کنم اما کسی[آصف بن برخیا وزیر حضرت سلیمان] که علمی از کتاب[اسم اعظم] داشت گفت من آن را پیش از آنکه چشم بر هم زنی خواهم آورد و این کار را کرد و ثابت نمود که از این جهت نیز انسان بر جنیان برتری دارد.

قالَ عِفْرِیتٌ مِنَ الْجِنِّ أَنَا آتِیکَ بِهِ قَبْلَ أَنْ تَقُومَ مِنْ مَقامِکَ وَ إِنِّی عَلَیْهِ لَقَوِیٌّ أَمِینٌ (۳۹) قالَ الَّذِی عِنْدَهُ عِلْمٌ مِنَ الْکِتابِ أَنَا آتِیکَ بِهِ قَبْلَ أَنْ یَرْتَدَّ إِلَیْکَ طَرْفُک‏ [نمل/۳۹-۴۰]

عفریتى از جن گفت: من آن را نزد تو مى‏ آورم پیش از آنکه از مجلست برخیزى و من نسبت به آن توانا و امینم! (اما) کسى که دانشى از کتاب (اسم اعظم) داشت گفت، من آن را پیش از آنکه چشم بر هم زنى نزد تو خواهم آورد.

پس کسانی که دنبال احضار یا تسخیر جن و ارتباط با آنها هستند از عظمت خود غافلند و نمی دانند کاری از او برآید از هیچ موجودی بر نیاید.

سالها دل طلب جام جم از ما می کرد     آنچه خود داشت زبیگانه تمنا می کرد.

یکی از استاتید بزرگوار ما که به حق از اولیاء الله اند، نقل می کردند:

روزی شخصی آمد منزل ما و گفت: می خوام برات دستوری بدم که جن در تسخیر شما باشد.

عرض کردم: من از دست انس خسته شده ام جن می خوام چکار کنم!!!

[فرهنگ علوم غریبه /محمد نیکنام عربشاهی/ ویرایش سوم

 

آیا جنیان از جنس خود پیامبری دارند ؟

آیا جنیان از جنس خود پیامبری دارند یا پیامبرانی که بر انسان ها مبعوث شده اندپیامبر آن ها هم هستند؟ بعضی ها معتقدند آنها از جنس خود پیامبری ندارند بلکه انذار کنندگانی دارند که نماینده پیامبران هستند در بین جنیان و آنان را ارشاد و انذار می کنند و در موقع ندانستن حکم چیزی به پیامبر و امامان (ع) مراجعه کرده وحکم آن را می پرسند و در اختیار قوم خود قرار می دهند. آنچه مسلم است و از قرآن و روایات استفاده  می شود، این است که پیامبر اسلام پیامبر آنان نیز بوده است و از آمدن آنها به نزد پیامبر و شنیدن آیات قرآن و سؤال کردنشان از احکام شرعی از امامان(ع) معلوم می شود که پیامبر اسلام بر آنان نیز مبعوث شده اند ولی قبل از پیامبر اطلاع دقیقی در دست نیست ولی آنچه در بعضی از روایات وارد شده است دلالت می کند بر اینکه آنها از جنس خود پیامبرانی داشته اندو آیه ۱۳۰ سوره انعام نیز بیانگر این مسأله است که می فرماید:

یا معشر الجن و الانس الم یأتکم رسل منکم یقصون علیکم آیاتی و ینذرون لقاء یومکم هذا     [انعام/۱۳۰]

«ای گروه جن و انس آیا رسولانی از شما(جنس خود) به سوی شما نیامدند که آیات مرا بازگو می کردند و از ملاقات چنین روزی شما را بیم می دادند.»

 

و در روایتی از علی(ع) وارد شده است که مرد شامی از امیرالمؤمنین(ع) سؤال کرد: آیا خدا بر جن پیامبری مبعوث کرده است؟

فرمود: آری پیامبری به نام یوسف بر آنان مبعوث کرده بود که آنان را به خدای عز و جل دعوت می کرد و او را کشتند.                                            [بحارالانوار/ج۶۰ص۷۸]

اولین پیامبر جنیان «طارنوش»(پدر جنیان) بود که بعد از مدتی قوم او نافرمانی کردند که بعد از اتمام حجت به جز مؤمنان و ضعیفان جن همگی به عذاب دردناکی گرفتار آمده و هلاک شدند، بعد از او فردی به نام «حلیایش» مبعوث شد و قوم او نیز نافرمانی کردند جز اندکی همگی هلاک گشتند و پس از او شخصی از جنیان به نام «ملیقا» مأموریت یافت و قومش به سرنوشت گذشتگان دچار شد و بعد از او «هاموس» مبعوث شد و پس از او «سهلوب بن ملاتب» مأموریت یافت و پس از گشته شدن او انبیاء دیگری نیز یکی پس ازدیگری آمدند و سرانجام آخرین رسولشان «یوسف بن یاسف » است که برای هدایت جنیان مبعوث گردیده بود.

1 نظر

  1. محمد مهدی صادقی گفت:

    تشکر
    خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code