قسمتی از کتاب : این مسئله خیلی جدی است نوشته دکتر علی روحانی

 

مضرات

بسیاری به غلط می پندارند که خارج شدن منی در خواب بطور غیر ارادی یا نزدیکی شرعی با خودارضایی تفاوتی ندارد و لذا استمنا ضرری ندارد .

برای درک مضرات خود ارضایی، باید ابتدا مسیر عصبی یک تحریک جنسی تا انزال را طی عمل نزدیکی طبیعی بطور مختصر مرور کنیم و آن را با خودارضایی مقایسه نماییم.

در عمل نزدیکی شرعی بطور طبیعی ابتدا نعوظ با تحریک دو مسیر، یکی مسیر رفلکسی ( Reflexogenic) که ناشی از تحریک حواس پنجگانه بخصوص لامسه و بینایی و دیگری مسیر ذهنی ( Psychogenic) که ناشی از تحریکات ذهنی است شروع می شود.از طریق این دو مسیر، مراکز نخاعی و فوق نخاعی و سیستم عصبی مرکزی و یپوتالاموس،ابتدا منجر به نعوظ و در صورت استمرار تحریکات مراکز جنسی مغز، شدت تحریکات به حد آستانه و اوج ارگاسم جنسی فرد می رسد و انزال صورت میگیرد. این مسیر، در جریان نزدیکی طبیعی فعال است. ولی در طی عمل استمنا، مسیر تحریکات رفلکسی ناشی از حواس پنجگانه، بجای حس لمس تمامی بدن، محدود به حس لمس موضعی ناحیه محدودی در آلت می شود آنهم خود فرد و همچنین تحریک سایر حواس پنجگانه مثل بینایی و شنوایی و حتی بویایی به حد صفر می رسد. لذا جهت رسیدن به آستانه جنسی، مسیر ذهنی باید جبران کمبود مسیر رفلکسی و حسی را بنماید لذا با فشار ذهنی و عصبی مضاعف،مغز مسیر را برای رسیدن به آستانه انزال طی می کند که این فشار زیاد و مضاعف می تواند با تکرار، عوارض عصبی بار بیاورد و بنابراین مرکز تحریکات جنسی مغز با پایین آوردن آستانه لازم برای ارضای جنسی و انزال، سعی در جبران کمبود تحریکات حسی را میکند تا مغز فشار کمتری را متحمل شود. در نتیجه با کاهش آستانه ارضای جنسی بتدریج فرد دچار انزال زودرس میشود که از عوارض شایع خود ارضایی است یعنی با اندک تحریک جنسی، مراکز جنسی مغز که از قبل هم آستانه ارضا و انزال را پایین آورده بوده اند واکنش سریع و شدید می دهند و انزال در مدت کوتاهی صورت می گیرد. می توان مغز را به هارد کامپیوتر تشبیه نمود که کوچکترین خلل یا فشاری به این سخت افزار سیستم نرم افزاری رایانه را دچار مشکل می کند .

همچنین در تفاوت رابطه جنسی طبیعی و خودارضایی گفته میشود که ترشح پرولاکتین در نزدیکی نرمال ۴ برابر خود ارضایی است. لازم به ذکر است پرولاکتین باعث احساس راحتی ورضایت جسمی روانی مدت دار با نزدیکی میشود و بنابراین با خود ارضایی احساس رضایت ناپایدار و کاذب و کوتاه مدت ایجاد میشود. همچنین گفته میشود در خود ارضایی ترشح کمتر اکسی توسین نسبت به نزدیکی نرمال صورت میگیرد که در ایجاد احساس لذت در طول فعالیت جنسی نقش دارد.

از تفاوت های دیگرش اینست که خود ارضایی یک نقص فردی است (بـه این دلیل که طرف دوم در این ارتباط وجود ندارد مگر در خیال). در حین خود ارضایی فرد اگر مرد بـاشــد، یک زن را در ذهن خود مجسم می کند و اگر زن بـاشد یک مرد را در ذهن خود مجسم کرده و با او وارد رابـطـه جنسی (زنای ذهنی) می شود. در این حال خستگی چند برابر می شود، چرا که فرد هم از نظر جنسی از خود کار می کشد و هم از نظر ذهنی. تصویر شریک جنسی خیالی، مانند یک لوح در ضمیر ناخودآگاه فرد حک می شود و سبب بروز انزال های شبانه ناخواسته می شود. به این ترتیب که فرد هر چقدر بیشتر خود ارضایی کند، میزان این انزال های شبانه افزایش می یابد. چه زیبا امیرالمومنین علی (ع) فرمودند که مراقب افکارت باش که به گفتارت تبدیل نشود و مواظب گفتارت باش که به کردارت تبدیل نشود و مراقب کردارت باش که به سرنوشتت تبدیل نشود .
عوارض دیگر این است که بدلیل روشهای فیزیکی خود ارضایی و تکرار آن سبب صدمه جسمی به ناحیه تناسلی شده و در نهایت هنگام خود ارضایی یا سکس بعدی دچار درد شود. در این موارد حتما علل عضوی مثل بیماری پیرونی آلت یا پارگی مهبل باید کنار گذاشته شود. انجمن روانپزشکی آمریکا این اختلال را در طبقه کژکاری جنسی نامعین ( Sexual Dysfunction NOS) و به نام  درد مربوط به خود ارضایی ( Masturbatory Pain) طبقه بندی کرده است.

همچنین خودارضایی مکرر سبب افزایش ترشح هورمون های جنسی و افزایش فعالیت سمپاتیک شده و به تدریج سبب تغییر فعالیت مغز می شود . در نتیجه فرد احساس خستگی مفرط، استرس و اضطراب، کمردرد، نازک شدن موها، نعوظ ضعیف، انزال زودرس یا دیررس، اختلال بینایی به صورت تاری دید، درد در ناحیه بیضه ها و درد ناحیه لگن و دنبالچه می کند. در صورت ادامه این عمل ممکن است فرد دچار اختلال حافظه و اختلالات رفتاری، ضربه به پروستات و ضعف بدنی گردد (ضعف بدنی بخاطر کالری سوخته شده) .

فردی که استمناء انجام می دهد مواد مهم بدنش را از دست می دهد زیرا در طب ثابت گردیده هر یک قطره منی ، مساوی و معادل است با ۴۰ قطره خون و هر قطره خون مساوی و معادل است با ۴۰ لقمه غذای مقوی اگر این اعداد را در هم ضرب کنیم به این نتیجه می رسیم که شخص باید ۱۶۰۰ لقمه غذای مقوی مصرف نماید تا بتواند یک قطره منی که از این راه خارج شده را جبران نماید و این امر می طلبد که از خانواده ثروتمندی بوده و هزینه خرید این غذاهای مقوی را داشته باشد و بدنش هم سالم بوده و هم زمان بتواند این همه غذا را بدون دفع ، جذب نماید که این امر محال است .

نیز فردی که خودارضایی انجام می دهد به دلایلی که ذکر خواهد گردید دستگاه گوارش و کبدش موجب اختلال می شود و این عارضه در پوست نمود می یابد . به قولی رنگ رخساره خبر می دهد از سر دورن . ! پوست آیینه تمام نمای معده ، روده ، کلیه و کبد است انواع جوش ، خشکی و چربی پوست ، کهیر و دمل ها در این فرد فریادهای هشدار دهنده بدن است که باید علت را همان بد کار کردن درون بدن در اثر انجام این عمل دانست و باید آن را اصلاح کرد نه اینکه با استفاده از کرم ها و لوسیون ها و مواد شیمیایی موقتا آن را پوشاند.

مکرر و بیمار گونه و اعتیادی  باعث تحریک بیش از حد سیستم عصبی پاراسمپاتیک و افزایش تخلیه اَسِتیل کولین (Acetyle Choline) از انتهای این رشته ها در مغز می‏گردد که این خود باعث پاره‏ای از عوارض جسمانی و روانی، چون حواس‏پرتی (Absentmilndedness)، کمی حافظه (Memory)، عدم تمرکز حواس، سیاهی رفتن چشم و تاری دید، دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in)، کوچک شدن غده ترشح منی، جاری شدن خون به جای منی و ادرار و جنون و دیوانگی (جنون استمناء که شباهت زیادی به سادیسم دارد می شود و آن وقت فرد مبتلا حتی با دیدن یک سگ یا گربه هم به فکر استمناء می افتد)

آسیب‏ هاى ناشى از خودارضایى به گونه‏ هاى مختلفى تقسیم‏ پذیر است که به اختصار به برخى از آنها اشاره می شود:

 

یک. آسیب‏ هاى جسمانى‏

یکى از روش‏هاى شناخت پیشرفت بیمارى‏ها در پزشکى، مرحله‏بندى علایم بیمارى است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایى، سه مرحله زیر بیان شده است همچنین یکی از راه‌های مطمئنی است که به وسیله آن می‌توان به آسیب‌ها و عوارض این عمل پی برد گزارش افرادی است که به این بیماری مبتلا هستند. در اینجا به نتایج تحقیقی که حاصل بررسی حدود هزار نامه رسیده از نوجوانان و جوانان کشورمان است، اشاره‌ای می‌کنیم. در نامه‌های بررسی شده موارد زیر به عنوان آسیب‌های ناشی از خودارضایی ذکر شده‌اند:

۱- مرحله مشکل ساز  (Problematic)

در افرادى که مدتى است گرفتار خودارضایى شده اند، زودرس ترین عوارض ناشى‏از خودارضایى عبارت است از:
الف- خستگى و کوفتگى. (Fatigues/Tiredness) : انقباض شدید و یک مرتبه تمام عضلات بدن در جریان انزال (ارگاسم یا اوج لذت جنسی)، باعث مصرف سریع مواد غذایی ذخیره شده در عضلات و به طور عمده کاهش گلیکوژن (ماده اصلی لازم برای تولید انرژی عضلانی) می‏شود. خستگی عضلانی تقریبا با سرعت تهی شدن عضلات از گلیکوژن رابطه مستقیم دارد و هرچه این سرعت بیشتر باشد، خستگی بیشتر است .در خودارضاییبسیار زیاد و بیمار گونه، به علت انقباض‏های مکرر عضلات بدن، ذخایر گلیکوژن عضلات به سرعت تمام می‏شود و خستگی و کوفتگی همیشه از عوارض بدیهی آن است.

 

ب- عدم تمرکز حواس. (Lack of concentration)،
ج- ضعف حافظه و اعصاب و مغز . (Poor memory) : زمانیکه فسفر بیش از حد طبیعی به واسطه خودارضایی از بدن خارج می شود، مشکلات عصبی از قبیل رعشه برای فرد ایجاد می شود. در زمان خود ارضایی لسیتین نیز از بدن خارج می شود که این امر سبب فرسودگی سیستم عصبی می شود و به مرور زمان موجبات بیحالی، ضعف اعصاب و نهایتاٌ مرگ تدریجی سلول های عصبی را فراهم خواهد آورد که از مهمترین عوارضش کمبود حافظه و اختلال در آنست. افراد باید توجه داشته باشند که ارتباط تنگاتنگی میان منی و مغز وجود دارد. مغز برای منی از اهمیت ویژه ای برخودار است و منی هم برای مغز مهم است. مغز برای منی انرژی ایجاد کرده و سبب انتقال آنها می شود، منی هم ذهن را تصفیه کرده و اگر در جهت درست هدایت شود، توانایی های آن را ارتقا میبخشد .

 

د- استرس و اضطراب. (Stress/Anxiety).

 

ه- رنگ پریدگی

 

و- لرزش دست

 

ز- کم خونی

 

ر- زشتى چهره و از بین رفتن طراوت صورت : مطالعات فیلسوفانه ای که عمیقاً بر روی عملکرد غده های درون ریز متمرکز شده اند، بر این باروند که بدن طی فرایند خودانزالی انرژی بی شائبه ای را از دست می دهد. چه بسیار افرادی زیادی با چهره های زیبا بوده اند که در اثر انجام این کار زیبایی خود را از دست داده اند! چه بسیار مغزهایی که منحط و فاسد شده اند! و … همه و همه ی این وقایع به دلیل آن است که انزال در شرایط و موقیعت و زمان مناسب انجام نپذیرفته.
س- ‌بی‌نظمی در عادت ماهیانه ( در استشهاء)

ش. تحریک پذیری بیشتر : افرادی که زود تحریک می شوند و برای ارضای خود به سوی این عمل میروند بدانند که استمناء تحریک پذیری را به میزان زیادی افزایش می دهد از این رو تنها با این کار عطش خودرا زیادتر کرده اند . روان شناس معروفی می گفت که معتاد به مواد مخدر در مقایسه با شخصی که خود ارضایی انجام می دهد مانند شیر در مقابل موش است .

 

۲- مرحله گرفتارى شدید. (Severe)

بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلاى وى یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدترى ظاهر شده است:
الف- خستگى و کوفتگى، سستی و کرختی (Fatigues/Tiredness)،
ب- نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقى. (Mood swings)،
ج- حساسیت بیش از حد و زودرنجى. ( Irritability)،
د- کمردرد. (Lower back pain)،
ه- نازک شدن و کم پشت شدن موها . (Thinning hair)،
و- ناتوانى جنسى زودرس در جوانى . (Youth impotence)،
ز- بی ‏خوابى یا بدخوابى و مشکلات مشابه . (Insomnia/Sleep problem).

ر- بی اشتهایی

س- ضعف مفاصل و پوکی استخوان ها : از آنجایی که میزان زیادی کلسیم به همراه منی از بدن خارج می شود، فرد احساس خستگی شدید در استخوان ها می کند و ممکن است دچار کوفتگی پا شود. لازم به ذکر است که استخوان های تنومند نشان دهنده ی میزان قدرت فرد هستند. همانطور که می دانید گلبول های قرمز خونی و پلاکت ها در مغز استخوان تولید می شوند. فرد جوانی که خودارضایی می کند، اجازه نمی دهد که مایع مغز استخوان به خوبی شکل بگیرد و باید تا آخر عمر خود شاهد عواقب آن علی اتلخصوص در ناحیه مفاصل باشد.

ش- سرگیجه و برخورد احتمالی با زمین : دمای خارجی بدن انسان ۹۸ درجه فارنهایت است و دمای درونی آن ۱۰۰ درجه فارنهایت. این دما در زمان خود ارضایی افزایش پیدا می کند. زمانیکه انزال به واسطه خود ارضایی پدید می آید، حرکات کرم وار جذب در کیسه ی منی ایجاد می شوند، اما به دلیل خود ارضایی، کیسه ی حاوی منی خیلی زودتر از زمان مقرر تخلیه گردیده است. فرایند طبیعی بدین گونه است که کیسه های منی سعی می کنند تا خود را پر کنند، اما از آنجایی که منی خیلی زودتر از بدن خارج شده، چیزی جز هوای مرطوب از طریق آلت تناسلی مرد جذب نخواهد شد. این هوا بعداً از طریق کیسه منی به سیستم لنفاوی انتقال داده می شود، سپس به مغز انتقال پیدا کرده و باعث ایجاد شوک دمایی شده و فضای سردی را میان ماده ی مغزی و سلول ها ایجاد می کند و این امر واکنش نرمال ماده مغزی، سیستم عصبی و جسمانی را مختل می سازد و شخص دچار سرگیجه می شود.
کیسه منی می بایست به جای جذب هوا، اسپرم جذب کند، اما این امر مقدور نخواهد بود چراکه اسپرم ها قبلاً آزاد شده اند. علاوه بر این جذب هوا از جذب مایع خیلی ساده تر است.

ساموئل اون ویر، فیلسوف، انسان شناس، و محقق امور جنسی و روانشناس بخش مطالعات جنسی، در کتاب خود با عنوان “یادگیری علوم فردی” در مورد این هوای سرد جذب شده تصریح می دارد که: ” در خصوص افرادی که به شخصه استمناء می کنند، به راحتی می توان گفت که چه ایرادی می تواند بوجود آید. زمانی که آنها خود ارضایی می کنند، در حال ارتکاب به جرم در برابر طبیعت هستند. وقتی انزال به واسطه خود ارضایی پدید می آید، حرکات کرم وار جذب ایجاد می شوند که این حرکات برای هر مردی کاملاً قابل درک و تشخیص است و به واسطه ی تاثیر خالی بودن کیسه های منی، این کیسه ها سعی می کنند تا خود را پر کنند و به همین دلیل هوای مرطوب از طریق آلت تناسلی مرد با همان حرکات کرمی شکل، جذب می شود. این سیگنال ها به مغز فرستاده می شوند، به همین دلیل مایع مغزی زیادی در این میان از بین می رود، و در نتیجه فرد از نظر ذهنی خسته می شود. بد نیست بدانید که تعداد بیشماری از مردها به دلیل عمل منفور خودارضایی دیوانه شده اند. مغزی که پر از هوا شود دیگر توانایی تفکر ندارد و قابلیت های ذهنی خود را به طور ۱۰۰% از دست خواهد داد.
ط.- مشکل در دفع ادرار و تکرر ادرار : پروستات غده ای است که دقیقاً در زیر گردنه ی مثانه قرار گرفته است؛ مایعی به رنگ سفید کدر و لزج ترشح می کند که به عنوان وسیله ای برای انتقال اسپرم ها به شمار می رود. این غده تقریباً در سن ۲۱ سالگی به مرحله ی رشد کامل خود می رسد. زمانیکه فرد پیش از رسیدن به بلوغ کامل (در مردان سن ۲۱ سالگی) دست به خود ارضایی می زند، پروستات دچار ضعف و نقصان می شود و این امر سبب بروز اختلالات مربوط به پروستات در سنین چهل سالگی به بعد می شود. این اختلال بدین شرح است که غده ی پروستات بزرگ شده، راه خروج ادرار را مسدود می کند و فرد برای تخلیه ی ادرار باید بالاجبار از سند پزشکی استفاده کند. این عارضه درست مانند وازکتومی، سبب ایجاد ناتوانی جنسی می شود.

ظ- نسل مریض : بچه هایی که پدر آنها خودارضایی می کرده، نمی توانند در سلامت کامل روحی و روانی به سر برند. آنها دارای بیماری های گوناگونی هستند چراکه از یک تخم نه چندان سالم بوجود آمده اند.

۳- مرحله گرفتارى بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive)

بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله دوم است و فرد حتی در روز ۵ بار استمناء می کند  و در نتیجه عوارض بسیار شدیدتری ظاهر شده است:
الف- تحلیل رفتن قواى جسمانى : اسپرم ها حاوی رمز ژنتیکی DNA (اسید دی اکسی ریبونوکلئیکDeoxyribonucleic Acid)، RNA یا اسید ریبونوکلویک (Ribonucleic Acid)، آنزیم ها، کلسیم، فسفر، نمک های بیولوژیک، و تستوسترون می باشند. زمانیکه استمناء صورت می پذیرد، کلیه ی این اجزای حیاتی از بدن فرد بیرون کشیده می شوند و اگر فرد در دوران بلوغ قرار داشته باشد، امکان رشد کافی را پیدا نمی کند و نیرویی که در این مواد وجود دارد، جذب نشده و از بدن او خارج می شوند. تحقیقات علمی نشان داده در هـر بار انـزال مـردها چیـزی در حـدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میـلیون اسپرم به همراه مقادیر زیادی انرژی از دست می دهند. واقعاً چه می شد اگر انسانها می دانستند که چگونه می توانند این انرژی را به جای خارج کردن از بدن، در بدن خود ذخیره نمایند؟!
ب- ریزش شدید موها  (Severe hair loss): خودارضایی شدید و بیمارگونه به تدریج با تغییرات هورمونی و شیمیایی که در بدن ایجاد می‏کند، باعث افزایش هورمون جنسی مردانه؛ یعنی، تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون (DHT=Dihydrotestosterone) می‏شود که از عواقب بالا بودن ماده DHTدر خون، ریزش موها و تاسی و بزرگ شدن پروستات و عوارض ناشی از آن در پیری است.
۳٫ خود ارضایی مکرر و بیمار گونه و اعتیادی  باعث تحریک بیش از حد سیستم عصبی پاراسمپاتیک و افزایش تخلیه اَسِتیل کولین (Acetyle Choline) از انتهای این رشته ها در مغز می‏گردد که این خود باعث پاره‏ای از عوارض جسمانی و روانی، چون حواس‏پرتی (Absentmilndedness)، کمی حافظه (Memory)، عدم تمرکز حواس، سیاهی رفتن چشم و در نهایت تاری دید می‏شود. تمام این علامت‏ها ناشی از تغییر تعادل میزان مواد شیمیایی موجود در مغز است که بین سلول‏های عصبی رد و بدل می‏شود و انتقال پیام‏های مختلف را بر عهده دارد.
برخی نیز بر این عقیده‏اند که علت بروز اختلالات مغزی (مانند حواس پرتی، عدم تمرکز حواس و کاهش حافظه) ناشی از ظرفیت عظیمی از انرژی بدن است که در انزال های مکرر در یک روز ، تخلیه شده و هدر می‏رود؛ زیرا مایع منی حاوی مقدار بسیار زیادی DNA (هسته ۴۰۰-۳۰۰، اسپرمی که در هر انزال خارج می‏شود)، RNA آنزیم‏ها، پروتئین‏ها، مواد قندی، لسیتین (Lecithin)، کلسیم، فسفر، نمک‏های بیولوژیک، تستوسترون و… است. این ذخایر عظیم انرژی – که باید در بدن برای رشد و تقویت بخش‏های مختلف مورد استفاده قرار گیرد – بیهوده و به طور مکرر از بدن خارج می‏شود و هر کدام عوارضی را به دنبال می‏آورند.
برای مثال از آنجا که سلول‏های خونی و پلاکت‏ها در مغز استخوان‏ها تولید می‏شود و به تکامل نهایی می‏رسد و برای تولید آنها نیز انرژی بسیار زیادی مورد نیاز است؛ در افراد گرفتار خودارضایی، تکامل مغز استخوان و در نتیجه تولید سلول‏های خونی با مشکل مواجه شده و منشأ کم خونی، ضعف و خستگی در این افراد است. نیز دفع فسفر و لیستین بیش از حد از طریق انزال‏های مکرر، باعث کاهش ذخایر این مواد می‏شود که مواد حیاتی برای سلامتی سلول‏های عصبی هستند و در نتیجه اختلال عملکرد سیستم عصبی، مانند حواس پرتی، عدم تمرکز حواس و… بروز خواهد کرد.
ج- تارشدن دید چشم‏ها و گودی زیرچشم و سیاهی دور آن (Blurred vision) : پوست اطراف چشم نازک‌ترین پوستی است که در بدن وجود دارد و به همین دلیل بسیار آسیب‌پذیر است و در مقابل تحریک‌ها به سرعت واکنش نشان می‌دهد.
حلقه‌های سیاهی که گاهی اطراف چشم مشاهده می کنیم، در واقع مویرگ‌های خونی هستند که هاله‌ای سیاه رنگ به وجود می‌آورند.
د- وز وز گوش و اختلال در شنوایی(Buzzing in the ears)،
ه- انزال زودرس و غیرارادى یا خروج منى به صورت قطره قطره . (prematurelyEjaculation)،
و- درد کشاله ران و ناحیه تناسلى . (Groin/Testicular pain)،
ز- دردهاى قولنجى در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه . ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in).

ر- پیرى زودرس : “ملاتونین” هورمون بی چون و چرای جوانی است. خود ارضایی، به ویژه در زمان جوانی، باعث از دست رفتن میزان بسیار زیادی ملاتونین در بدن می شود. این امر غده ی کاجی شکلی که در بدن ملاتونین ترشح می کند را ضعیف کرده، خاصیت مغناطیسی موجود در این غده را کاهش می دهد و بطور کلی سبب کاهش طول عمر آن می گردد.نیز در علم کشاورزی می خوانیم که اگر اولین برداشت پیش از رسیدن کامل میوه ها باشد، و کشاورز میوه های نارس را از درخت بچیند، عمر درخت کم شده، و توانایی باروری آن نیز به شدت کاهش پیدا می کند. این امر در مورد حیوانات نیز صدق می کند به همین دلیل هم هست که دامپزشکان اهمیت بسیار زیادی برای این امر قائل هستند. باید بدانید که مطلب فوق در مورد انسان ها نیز صحت پیدا می کند.

اگر آقایون پیش از رسیدن به ۲۱ سالگی شروع به برقراری روابط زیاد جنسی و یا خود ارضایی را تجربه کرده باشند -یعنی زمانی که اسپرم ها به بلوغ کامل نرسیده اند- این امر خلل جبران ناپذیری را به قوای جنسی شان وارد می کند و بعدها عواقبی را در زندگی جنسی شان به وجود خواهد آورد. زمانی که مرکز فعالیت های جنسی به دلیل وجود مزاحمت هایی نظیر خود ارضایی و یا آزار و اذیت های جنسی نتواند به درستی رشد پیدا کند، اندوخته قوای جنسی از سن ۳۵ سالگی به بعد رو به تحلیل می رود و این مورد نه تنها تاثیر نامطلوبی بر روی دستگاه تناسلی می گذارد بلکه عملکرد کلیه سیستم های بدن را نیز تحت الشعاع قرار می دهد: دستگاه هاظمه، گردش خون، عملکرد غدد مترشحه، سیستم عصبی و …

این افراد به سرعت از سن ۳۵ سالگی به بعد شاهد فرایند سالخورده شدن خواهند بود. خیلی زودتر از حالت طبیعی توانایی هایشان را از دست می دهند در چنین شرایطی ارگان های جنسیشان نیز دچار اختلالات مختلفی شده و انواع بیماری های گوناگون جنسی به همراه بیماری هایی نظیر اختلال سیستم عصبی و دگرگونی سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک و غدد درون ریز می شوند که همه آنوها در پیری زودرس او دخیل اند .

 

س- عقیم شدن و ناتوانى در تولید مثل : در خانمها می تواند باعث شود تا عمل لقاح و تخمک ریزی به درستی انجام نگیرد و یا هرگز صاحب فرزند نشوند و یا اینکه فرزند آنها ناقص به دنیا خواهد آمد .در مردان خارج شدن بیش از حد اسپرم باعث میشود تا در عمل لقاح قدرت بارگذاری اسپرم آنها کاهش یافته و از اینرو نتوانند صاحب فرزند شود .

ش- قوز کمر.

ط- لرزش دست و پا و لرزش سر به اضافه تیک عصبی .

دکتر رابرت شروکلر یکی از محقیقن بزرگ و اساتید دانشگاه برلین در تازه ترین تحقیقات خود در مورد خودارضایی در ۲۷ سپتامبر ۲۰۰۶ رسما اعلام کرد اگر فردی قصد خودکشی دارد اعتیاد خودارضایی می تواند در درازمدت باعث کاهش رشد تک تک سلولهای بنیادی در انسان شود که این امر منجر به سرطان می شود .

ظ- اعتیاد به استمناء : اگر خودارضایی در فرد خارج از کنترل گردد و مثل بعضی افراد مدام مشغول انجام این عمل شود ، مسلماٌ این سیکل محاسبه شده توسط بدن به هم خواهد خورد. آسیبهایی که بشخص میزند بخاطر عدم دریافت کالری و از سوی دیگر سوزاندن کالری ذخیره شده بدن ، می تواند شدید باشد . لاغری و حتی چاقی مزمن برای فرد به ارمغان بیاورد . یا کلاٌ هر اختلالی را در بدن فرد تولید کند که در بالا ذکر گردید . به اندامهای تناسلی ضربه وارد کند . آنها را تحلیل ببخشد . خروج منی در آقایان و عدم ادرار و در نتیجه باقی ماندن بخشی در لوله خروجی آلت باعث عفونت در دراز مدت گردد . تخلیه عروقی بدن و شدت گرمایی بالای آن در صورتی که شستشو را رعایت نکند می تواند باعث ناراحتی های پوستی گردد . به پروستات فرد ضربه می زند و دچار ضعف بدنی می گردد . (ضعف بدنی بخاطر کالری سوخته شده) و کالری لازمه به سلولهای ضعیف و حساس از قبیل آنهایی که در چشم وجود دارند نمی رسد و به آنها آسیب برساند . بسادگی دچار دردهای کمر گردد و فاصله بین مهره ها را از ماده لازمه و نرم کننده خالی می کند از طرف دیگر سکس امری روانی و لازم برای شرکت تمام اعضای بدن میباشد: در خود ارضایی بطور مثال بخش لامسه چندان مورد توجه قرار نمی گیرد . در نتیجه نمی تواند به هیچ عنوان جایگزین سکس گردد . اشکال این مسئله این است که زمانی که تمام اعضای بدن شما ( مثل زمان سکس ) مورد تخلیه قرار نگیرد ، شما آنها را تشنه کردید و به آن پاسخ ندادید! مانند آب شور به فرد تشنه . در حالت معمول که فرد از روی بیکاری یا یک تحریک قابل کنترل و یا هر مورد دیگری ، بی جهت بدن خود را فعال می کند، باعث می گردد که ااقدام به انجام به این عمل را بالا ببرد و در روز غیر ارادی به چندین دفعه برساند . در نتیجه آسیبها کاملاٌ تشدید شده که مشخص است به اعتیاد می رسد .

دو- آسیب‏ هاى روحى و روانى‏

فرد پس از استمناء خود را آدم ضعیف النفسی می یابد و تا حدودی خود را مریض و متفاوت از دیگران احساس میکند.پس از این عمل بارها به خود قول می دهد که دیگر این کار را نکند ولی مجدداً تکرار می گردد!  این امر باعث می شود که فرد فکر کند اراده نداشته و خود را ضعیف احساس کند.بعضی افراد بعد از خودارضایی بستگی به نوع تربیت و اخلاقیات خود دچار عذاب وجدان نیز می گردند. از مهمترین آسیب های این گفتار می توان به امور زیر اشاره نمود :

ضعف حافظه و حواس‏پرتى، عدم تمرکز، اضطراب، منزوى شدن و گوشه‏گیرى، افسردگى، بى‏نشاطى و لذت نبردن از زندگى، پرخاشگرى، بداخلاقى و تندخویى، کسالت دائمى و ضعف اراده، اختلالات خواب (بی‌خوابی، بدخوابی، احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس، شنیدن صداهای ناهنجار ، وسواس در طهارت ، افت تحصیلی ، بی‌علاقگی به عبادات ، راه‌یافتن افکار پلید به ذهن ، احساس گناه و عذاب وجدان بروندادهاى روانى و روحى خودارضایى است.

بیمارستان های روانی مملو از زنان و مردانی هستند که مغزشان به دلیل خودارضایی بیمار گشته. تیمارستان، مقصد نهایی فردی است که به خودارضایی اعتیاد پیدا می کند. رقم زننده این سطور بارها در تیمارستان شهر رفته و از نزدیک بخش خاصی را که مربوط به این نوع بیماران است را مشاهده نموده ام و خالی از ضررنیست که در اینجا ذکر کنم بیمار روانی مبتلا به خودارضایی را دیدم که سرش را با کلاه کاسکت موتورسیکلت بسته بودند زیرا بر اثر فشار هراز چندگاهی سر خود را به دیوار می زد. دکتر اسـپایـتک متخصص برجسته کالبد شناسی امریکایی و رئـیس جامعه عصب شناختی نیـویورک در کـتـاب خـود بـا عنوان “انرژی خالق” اظهار میدارد کـه جنـون هـای متفاوتی بـه واسـطه ی خـود ارضایی پدید خـواهد آمـد، چراکه مایـع مـغزی ابتـدا سـرشـار از لسیـتـین است و سپس بـواسطه انـزال غیـرمترقبه، از لسیتین خالی می شود. به همین دلیل ارگان ها بـه جـای آن باید از سایر بافت ها و اعصاب موجود در مغز استفاده کنند.
شرح پاره‏اى از این موارد در مباحث گذشته روشن شد.

سه- آسیب‏ هاى اجتماعى‏

فردی که به خود ارضایی اعتیاد دارد مطمئنا در زندگی زناشویی خود در رابطه جنسی با شریک خود دچار مشکل جدی خواهد شد این فرد از رابطه جنسی حقیقی به ارگاسم نخواهد رسید پس نخواهد توانست خود و شریک جنسی خود را ارضاء کند و از رابطه جنسی حقیقی لذت ببرد. اینگونه افراد معمولا انسانهای سردی خواهند شد که از جمله عوارض دیگر آن در این حوزه می توان به موارد زیر اشاره نمود :

ناسازگارى خانوادگى، بى‏میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانى در ارتباط با جنس مخالف و همسر، احساس طرد شدن، بى‏غیرت شدن، از بین رفتن عزّت، پاکى، شرافت و جایگاه اجتماعى، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگى مشترک‏.
جهت آگاهى بیشتر نگا:
– قائمى، على، خانواده و مسائل جنسى کودکان، تهران: انتشارات انجمن اولیا و مربیان جمهورى اسلامى ایران، چاپ دهم، ۱۳۷۶٫

 

چهار- آسیب‏ هاى معنوى و اخروى‏

هیچ یک از آسیب‏هاى پیش گفته، به اهمیت آسیب‏هاى معنوى نیست؛ زیرا آسیب‏هاى معنوى، جان و دلو به عبارت دیگر کنه حقیقت وجود آدمى را تباه مى‏سازد. خودارضایى از نظر دین یک گناه است و به تعبیر قرآن زنگار بر دل مى‏نهد: «کَلاَّ بَلْ رانَ عَلى‏ قُلُوبِهِمْ ما کانُوا یَکْسِبُونَ؛ چنین مباد! بلکه اعمال (ناشایست) دل‏هاى آنان را زنگار زده است».(مطففین (۸۳)، آیه ۲۴)
زنگ یا زنگار در اشیاى مادى، همان چیزى است که روى فلزات و اشیاى قیمتى مى‏نشیند و معمولاً نشانه پوسیدن و از بین رفتنِ شفافیت و درخشندگى آن و در نهایت ضایع شدن و از بین رفتن آن است.
علامه طباطبایى در تفسیر المیزان‏طباطبایى (سید محمد حسین، ترجمه تفسیر المیزان، ترجمه سید محمد باقر موسوى همدانى، (تلخیص)، (قم: دفتر انتشارات اسلامى، بى‏چا، بى‏تا)، ج ۲۰، ص ۳۸۵)مى‏فرماید: از آیه شریفه سه نکته استفاده مى‏شود:
۱٫ اعمال زشت، نقش و صورتى به نفس و روح انسان مى‏دهند؛
۲٫ این نقش و صورت خاص، مانع آن است که نفس آدمى حق و حقیقت را درک کند؛
۳٫ نفس آدمى به حسب طبع اولیه‏اش صفا و جلایى دارد که با داشتن آن، حق را آن طور که هست درک مى‏کند.
همچنین آسیب‏هاى معنوى جهان گذران را در مى‏نوردد و اگر اصلاح نگردد، حیات جاودان آدمى را در معرض تباهى و شوربختى قرار مى‏دهد. از این رو نصوص دینى نسبت به آن هشدارهاى لازم را داده‏اند و همانطور که اشاره گردید خداوند در روز قیامت با فرد خود ارضاء سخن نمى‏گوید و پاکشان نمى‏خواند و مصداق لعن قرار می گیرند و عذابى دردناک دارندو دهها روایت آنرا گناه عظیم و مورد نهى الهى معرفى نموده اند.

در قسمت اول قرار بر این شد که خصایص گناهان از زبان بزرگان شمرده شود، خصایصی که بوسیله پیشوایان اسلام برشمرده شده و به ویژه در نهج البلاغه به عالی ترین وجه مورد مداقه قرار گرفته است و به تفصیل بحث می شود:
۱٫ گناه عامل زیادت طلبی دارد از کم شروع میشود و بتدریج افزایش مییابد.
۲٫ ارتکاب به گناه قبح آنرا برمیدارد و علت اینکه عامل زیادت طلبی در گناه نیرومند است همین برداشت قباحت از گناه میباشد که در نتیجه، گرایش بطرف گناه با هر مرتبه تکرار بیشتر میگرداند و بتدریج ملکه آدمی گردیده سرشت ها جزوی از انساج در می‌آیند.
۳٫ عامل به گناه حاظر به شنیدن اینکه عامل به گناه بوده نیست. تا آنجا که نمیتوان وی را حتی بهمان نام خواند. وقتی به زانی گفته میشود زناکار یا به کسیکه دزدی کرده بگویند دزد عصبانی میشود و همه دوست دارند اجتماع آنها را مقدس و تکریم کند.
۴٫ زمان لذت از گناه کوتاه و زودگذر است اما سرزنشها و اندوه فراوان را بدنبال دارد (قال علی علیه السلام: العیش اولها طرب و آخرها عتب؛ و روایات دیگر)
۵٫ یعرف المجرمون بسیماهم: شناخت گناهکاران هم بوسیله نیکوکاران انجام میگیرد و هم توسط گناهکاران که تاب همنشین شدن، هم سخن شدن و هم…. شدن آنها را ندارند تا آنجا که چون پای به مجالسشان گذارند در دهشت و وحشت بسر میبرند و مترصد فرار از آنند و روایت: المنافق فی المسجد کالطیر فی القفس مصداق خوبی برای آن است و نیز روانشناسان ثابت کرده اند شناخت مجرمین بوسیله مجرمین آسان تر صورت میگیرد و یکنفر زناکار یا لواط کننده، فاعل و مفعول، زودتر از هر کس میتوانند طرف خود را میان جمعیت بشناسند و گناهکاران دیگر بطرزی خاص.
۶٫ چند مرتبه تکرار شد که قرآن فرماید هر چه نیکی است از خدا میرسد و هر بدی است از نفس خودتان میباشد از اینرو اثر گناه که ریشه انسانی دارد باطل میباشد و باطل زهوق و رفتنی است (ان الباطل کان زهوقا- ۸۱ الاسراء) اما خوبی که ریشه الهی و ابدی دارد بر جای میماند و نسل اندر نسل تا پایان جهان آیندگان را متاثر مینماید و اینکه اجتماع آینده را چگونه میسازد و چه سان پرورش میدهد چند مرتبه شرح داده شد.
۷٫ گناه عامل زیادت طلبی دارد و گفتم علتش این است که قبح عمل کم میشود و لذا کمیت در برابر کم شدن کیفیتش زیاد میگردد و بدتر اینکه برای عامل، کشش بسوی لذت گناه جزو عادتهایش میشود و در نتیجه کنترل اندک اندک کاهش می یابد و در روایات هست که نقطه سیاهی در قلب آدمی است که با افزایش گناه وسعتش افزون میگردد تا همه دل را سیاه میکند.( دقت کنیم که این سوای عادت جسمی به گناه است بلکه این عادت ذهن و روح به گناه است که در مقوله کنترل تقوا است)
۸٫خدا ممکن است توبه از گناه را بپذیرد ولی گناه توبه گناه کار را قبول نمیکند مثلا خدا توبه زناکار را می پذیرد اما سفلیس توبه کسی را نمیپذیرد و شخص را مبتلا میکند. ذهن مغشوش و آلوده به شهوت توبه کسی را نمی پذیرد.
۹٫ خطرناکترین عوارض گناه کم شدن ظرفیت افاضه از فیاض است یعنی بفرض آنکه رو به کمال رفتن انسان یا خواب دیدن یا علم آموختن و مهمتر از همه با تقوا شدن و بالاتر از همه با خالی کردن دل از هر چه غیر خدا قطعی باشد و با این وضع خدایی نکرده گناهی صورت عمل گیرد و بلافاصله عامل توبه کند اما بفرض قبولی توبه رو به سوی کمال رفتن نقص میپذیرد و انگونه که باید و شاید دریافت ها بکمال نمیرسد و مثال عامیانه اش همانند اتومبیلی است که پنچر کند اما زاپاس بگذارد و براه افتد که هرگز راننده به دلیل تجربه پنچری و نداشتن زاپاس دیگر در مورد خودرو مانند زمان قبل از پنچری فکر نخواهد کرد. حتی اگر القاء شبهه ای شود و بلافاصله از نیت دور و طرد گردد باز رو بکمال رفتن را متاثر میسازد و نمونه اعلایش بدین مضمون است: دو نفر با هم بجهاد شتافتند و سعادت شهادت یافتند یکی وجه شبه آندو را که در درجات مساویند نزد نبی گرامی نقل کرد حضرت فرمود: آن یکی بر دومی برتر و مقامی والاتر دارد. پرسیدند چرا؟ فرمودند: در میان راه برای دومی القاء شبهه شد که نکند در اشتباه است اما بلا فاصله تصمیم قاطع بر جهاد گرفت و سپس به درجه شهادت رسید در صورتیکه اولی بسرعت و بدون القاء شبهه بسوی کمال میرفت و رسید.
۱۰٫ نمی خواهم درباره کسی که معتاد به استمناء شده و با دیدن رنگش، چشمش، ضعفش، حالش و … بهترین معرفت نسبت بعوارض استمناء حاصل میگردد مطالبی بنویسم و از اینکه مبتلایان به لرزش دست، سوء بینایی، کاهش قوه باه، تغییر صدا، لاغری، رنگ پریدگی و … مبتلا می شوند بحث کنم زیرا هنوز کسی جرئت نکرده از کسانیکه معتاد به استمناء شده اند استمالت نماید و از آنها دلجویی بعمل آورده و بگوید پایان شب سیه سپید است و کتابها پر از ذکر بیماریهای ناشی از استمناء می باشدو ….. . بلکه مقصودم از ذکر عوارض مترتب بر گناه در پاسخ کسانیست که در برابر ادیان الهی مکتب باز کرده اند و بالاترین سخنی که بگمان خودشان بزرگترین دلیلشان است چنین آورده اند: خود جلق نیست که زیان آور می باشد بلکه ترس از آن در نتیجه شایعات نادرست است که پر شکنجه و جانکاه است و سخن دیگر که سرلوحه مکتب اخلاقی آنها بلکه برهان همان یکنفر بنفع استمناء معتدل است: جلق معتدل بخودی خود بهیچ وجه نه زیان بدنی دارد نه زیان جانی.
ناگفته نماند زمانی که روانشناسان و روانکاوان و تحقیقات جدید پزشکی معلوم نکرده بودند یک مرتبه جلق زدن چه زیانهائی دارد و از جمله چه در جلق معتدل و چه در آمیزش مشروع با هر انزال مقداری اکسیژن از اعضاء رئیسه بدن (مغز- قلب- کلیه) برداشت میشود جلق معتدل تجویز میشد و گذشت آن زمان و همانگونه که بارها و بارها گفته شد علم در پایان به آنجا میرسد که از اول پیامبران الهی رسیده بودند.
شما گر چه مختصر معلوماتی داشته باشید می توانید مبتلایان را متوجه برداشت اکسیژن از اعضاء رئیسه بدن نمائید. نبض کسیکه مثلا ۷۲ ضربه در دقیقه دارد بلافاصله پس از استمنا بیشتر میشود برای جبران کمبود اکسیژن در اعضاء رئیسه بدن و لذا در اوائل برداشت اکسیژن از روی نبض معلوم میگردد کم کم با جلق زدن بیشتر احساس سوزش در مغز و … میشود که علت مراجعه بعضی مبتلایان را به پزشک تشکیل میدهد.
دهمین عارضه مترتب بر هر گناه و از جمله جلق زدن کم شدن توانائی عامل برای لذت بردن از همان گناه است یعنی کسیکه استمناء میکند بدون شک اهل تقوا و در سطح والائی از ایمان نیست و بیشتر کسانی آلوده می باشند که جوان نورسی بوده و کشش حتی معتدلی هم بسوی مذهب نداشته اند یا نزد کسانی یافت میشود که به بی بند و باری دیگری هم علاوه بر استمنا دچارند.
همان گونه که هر گناه بالاخره روزی عامل را دفع می کند و سر خور میسازد یعنی زمانی پیش میاید که بهترین مشروب برای مشروب خوار آماده است اما کبدش اجازه شربش را بوی نمیدهد عالیتر وسیله برای زناکار مهیاست و توانایی ندارد و بهمین قیاس و سنجش، آلودگان به استمنا قرار دارند.
بفرض کسیکه N مرتبه استمنا یا آمیزش مشروع کرده و در ۴۰ سالگی از پا در آمده است! باید توجه داشت که اگر N+100 بار عمل کرده بود حتی چند روز قبل از ۴۰ سالگی ناتوان می گردید و در صورتی که N-100 بار بود زمانی پس از ۴۰ سالگی بیمار بود ( با در نظر گرفتن استعداد، بنیه، سلامتی قبلی و شرایط و ضوابط دیگر) و بهمین قیاس و سنجش بتدریج از رقم N بردارید خواهید دید هیچ عمل و گناهی نیست که یک مرتبه انجام دادنش گناه نباشد و همان یک مرتبه هم اثر رو به کاهش رفتن یا اثر سوء از خود را ندهد.

15 دیدگاه

 1. مخفی گفت:

  سلام من یک ورزشکار حرفه ایم واسممو نمیگم هیچ چیز در دنیا اثبات شده نیست نمی دونم خروج منی چه از طریق خود ارضایی وجه از طریق رابطه با همسر خوب یا بده چه از لحاظ دینی وجه از لحاظط علمی همشون چرت و پرت میگن فقط اینو می دونم که این کارا شما رو از خواسته هاتون دور می کنه ومیشین بنده شهوت به خدا قسم که آدم برای شهوت به دنیا نیومده این کارو حتی یک حیونم بلده انجام بده تو فقط یک بار به دنیا میای پس عمر یک بارتو با این یک کار هدر نده

 2. ازاد گفت:

  سلام بنده در جوانی انقدر استمنا کردم تا یک روز، که دو سه بار قبلش استمنا کرده بودم و تخلیه شده بودم بازم این کارو برای بار چهارم انجام دادم خدا گواهه بعد از انزال بار چهارم ناگهان یک سوتی مغزم کشید و یک خالی شدن مغز و گرفتگی در جفت گوشهام احساس کردم و از اون تاریخ الان ١۴ سال می گذره نه میتونم استمنا کنم و خدارو شاهد می گیریم من حتی یک بار نتونستم با نعوذ کامل با همسرم نزدیکی کنم. ١٠ ساله ازدواج کردم. من از هر عزیزی که این پیام رو میخونه عاجزانه خواهش می کنم اگر کمکی به من میتونه بکنه لطفا راهنماییم کنه، ظاهرم هیچ علائمی نداره اما خیلی اوضاع اعصابم بده.بشدت وسواس و تیک عصبی دارم. در متن بالا نوشته که باد به مغز میره فکر می کنم دقیقا اون اتفاق برام افتاده.

 3. ایمان گفت:

  همش درسته باور کنید
  این که میگن خود ارضایی خوبه فقط بخاطر بدبخت کردن جوونا هستن یک بارش هم خوب نیست

  • ماریا گفت:

   تو رو به خدا انجام ندین ،بدبخت میشین من خودم ۱۵سال انجام دادم الان از این دکتر به اون دکترم هیچکی هم نمیفهمه چمه،یه روز اعصابم،یه رو چشم و گوش و عدم تمرکزو اعصاب خورد و ……. هرچی گفته عین حقیقته من که زندگیم و عمر و جوونی رو از دست دادم و موندم با کلی درد و مرض

   • علی گفت:

    انجمن معتادان جنسی گمنام انجمنی رایگان متشکل از زنان و مردانی است که تجربه و توانایی و امید خود را با یکدیگر برای بهبودی از این اعتیاد به اشتراک می گذارند، و با جلساتی جدا از هم (آقایان) و (بانوان) در ایران نیز فعالیت داشته و هزاران فرد از گرفتاری و منجلاب شهوت بیرون آمده و به لطف خدا آزاد و رها شده اند. آدرس سایت انجمن معتادان جنسی گمنام که حاوی آدرس جلسات و تلفن تماس و مطالب ارزنده می باشد: http://sa-iran.org/

 4. محمد گفت:

  بخدا قسم تمام این عوارضو تجربه کردم

 5. دهمی گفت:

  سلام.امروز به کلاس ما اومدید و ما رو با ضررات این کار کثیف آشنا کردید.به طور جدی قصد ترک پیدا کردم .ممنون از شما.
  یا علی.

 6. Ma گفت:

  سلام مطلب عالی بود.قصد ترک خود ارضایی را دارم ولی موفق نمی شوم.دارم دیونه میشوم.لطفا کمک کنید

 7. Mrsad گفت:

  سلام خسته نباشید
  آیا مقاله ی علمی پزشکی ثبت شده ای وجود داره که عوارض خود ارضایی رو اثبات کنه؟
  ممنون میشم اگه پاسخ بدین

 8. شهریار گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما
  ممنون از مطلب پربار و مفیدتون
  من سوالی برام پیش آمده ، اینکه این عوارض پی انسان استمناگر میاد اما آیا باگذشت زمان و ترک این عمل سلامتی دوباره بدست می آید یا خیر؟ اگر بلی پس از چه مدت و چه کار هایی باید انجام داد؟
  پیروز و پاینده باشید.

 9. علی گفت:

  سلام مطالب عالی اموزنده بود خیلی ممنون .پس از خواندن مطالب تصمیم به ترک خود ارضاعی گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code