قسمتی از کتاب : این مسئله خیلی جدی است نوشته دکتر علی روحانی

 

 

روش‌های پیشگیری خودارضایی

 

حتما شما هم این جمله را بارها شنیده‌اید: پیشگیری مقدم بر درمان است، جمله‌ای بسیار دقیق و سنجیده، راننده‌ای که همیشه قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت و به نکات ایمنی توجه می‌کند، هیچ وقت گرفتار تصادف و خطرات ناشی از آن نمی‌شود و لازم نیست هزینه‌های سنگین جانی و مالی بپردازد. شخصی که با رعایت توصیه‌های بهداشتی‌، جلوی بیماری را می‌گیرد، نه مجبور است هزینه‌های سنگین درمانی را بپردازد و نه لازم است سختی‌ها و درد‌های بیماری را تحمل کند.
همچنین جلوگیری از ابتلا به بیماری، همیشه امکان پذیر است،‌ ولی راه درمان برخی بیماری‌ها مثل ایدز و برخی از سرطان‌ها هنوز کشف نشده است و عاقبتی جز مرگ ندارد. پس عاقلانه و منطقی این است که همیشه به دنبال پیشگیری باشیم تا به بیماری و سختی‌های آن دچار نشویم.

علاوه بر این‌ها، یک اختلال و بیماری هر چند قابل درمان هم باشد، ولی بسیاری از اوقات اثرات آن باقی می‌ماند و فرد را عذاب می‌دهد، دقیقا مثل یک اتومبیل که اگر در یک تصادف چب کند، صافکاری و نقاشی هر چند خیلی هم تمیز باشد، باز هم نمی‌تواند آن ماشین را مثل روز اولش کند. دوستان عزیز، خودارضایی هم، چنین داستانی دارد . در این فصل به برخی از روش‌های پیشگیری از خودارضایی اشاره می‌کنیم. امید است با به کار بردن آنها از این دام خطرناک به راحتی عبور کنید و آینده تحصیلی، شغلی، خانوادگی و از همه مهم‌تر آینده معنوی خود را تضمین نمایید.

۱- نیاز به آگاهی

خود ارضایی یک انحراف عملی است و باید با عمل و رفتار با آن مقابله کرد و راه درمان آن جز با رعایت دقیق دستورالعمل محقق نمی شود, ولی چون هر عملی نیاز به دانش و اطلاعات خاص خود دارد, بنابراین راه کنترل و درمان این بیماری و عادت زشت نیز بدون کسب آگاهی میسر نیست . آگاهی, ازطریق مطالعه در آثار و اطلاعاتی که در این زمینه وجود دارد، بدست می آید. زمینه های مطالعه عبارتند از:
۱- اینکه این عمل به لحاظ شرعی حرام و از نظر اخلاقی گناه محسوب می شود و هر گناهی نور ایمان را تضعیف می کند و باعث تاریکی و آلودگی روح انسان می شود. نوری که انسان بدان نیاز فراوان دارد و در اثر فقدان آن، در قیامت دچار عذاب و حسرت خواهد شد.
۲- مطالعه در پی آمد ها و عواقب سوء آن.
۳- آشنایی با روش پیشگیری و درمان.
کسب آگاهی در موارد یاد شده باعث بیداری انسان می شود و زمینه توبه, پشیمانی و کنترل آن را در او فراهم می آورد.

 

۲- درمان تغذیه

خداوند در قرآن توجه ویژه ای به این امر نموده و انسان را به دقت و نگاه کردن در غذایش امر می کند و حضرت رسول(ص) راز و کلید سلامتی و بیماری را اینگونه بیان فرمودند : المعده بیت کل داء و الحمیه راس کل داء یعنی معده خانه همه بیماری هاست و پرهیز غذایی راس همه درمان هاست . یعنی نظر به بحث ما اصلاح تغذیه اولین و مهمترین روش درمان است . چنانچه حضرت صادق (ع) می فرمایند بیماران خود را با تغذیه درمان کنید.

یادمان باشد برای خوردن زندگی نمی کنیم ، می خوریم تا بتوانیم زندگی کنیم و ت بتوانیم بندگی خدا را انجام دهیم . با بدن بیمار و مریض نمی توان از نعمت های الهی استفاده کرد . عقل سالم در بدن سالم است . حقیقت این است که ما در برابر این بدن که به امانت نزد ما است مسئولیم . این بدن جایگاه الهی است . با درون ناپاک حقایق پاک را نمی توان درک کرد . غذای بد ، باطن انسان را نیز بد می کند و در اثر خوردن غذاهای سالم و پاک افکار ، اندیشه و اعمال ما هم پاک و سالم خواهند شد . در گفتار درمان مزاج به تغذیه چشایی اشاره خواهد گردید.

برای نمونه در بحث تغذیه بویایی که گذشت با توجه به اینکه بوها نیز دارای مزاج سرد و گرم هستند . مثلا دود کندر ، اسپند ، بوی سرکه ، گلاب ، عطر گل های مختلف و… در موقعیت های گوناگون استفاده می شده . امروزه رایحه درمانی به عنوان یک مکتب درمانی مورد توجه قرار گرفته است .

تغذیه بینایی : به عکس صحنه های ناپاک و ناسالم ، نظر به روایات صحنه هایی مانند طبیعت ، دریا ، آب روان ، سبزی ، چهره پدر و مادر ، چهره مومن ، چهره عالم ، خط قرآن همگی نشاط آور و شفابخش هستند رنگ ها و تصاویر نیز دارای مزاج سرد و گرم هستند .

 

۳- کنترل نگاه

چشم چرانی و نگاه‌های شهوت آمیز به نامحرم و حتی به محارم، از عوامل تحریک کننده میل جنسی در افراد است. در مقابل، یکی از مهارت‌های بسیار مهم و تأثیر گذار در کنترل غریزه جنسی، کنترل نگاه است. قرآن کریم در دو فرمان جداگانه به مردان و زنان مسلمانان دستور می‌دهد که نگاه خود را کنترل کرده، به نامحرم خیره نشوند. برخی از زنان و دختران به اشتباه خیال می‌کنند که دستور کنترل نگاه در برابر نامحرم، فقط مخصوص مردان است؛ در حالی که در دستورات دینی ما  زنان هم از نگاه کردن  به نامحرم منع شده‌اند. ام سلمه ، همسر پیغمبر اکرمصلی الله علیه و آله و سلم، نقل می‌کند: پس از نازل شدن آیه حجاب، روزی من و میمونه، نزد رسول خدا بودیم که ابن مکتومِ نابینا وارد شد. حضرت به ما فرمود: پشت پرده قرار گیرید. ما گفتیم: ای رسول خدا مگر نه این است که او نابیناست و ما را نمی‌بیند؟! حضرت در پاسخ فرمود: آیا شما دو نفر هم نابینا هستید؟ آیا او را نمی‌بینید؟

کنترل چشم و نگاه علاوه بر اینکه از طغیان میل جنسی جلوگیری می‌کند، فایده‌های دیگری از جمله برخورداری از آرامش فکری، اعتماد دیگران به فرد و چشیدن لذت ایمان و عبادت را به همراه دارد.

در مورد چشم چرانی و چگونگی اثرات آن بر ذهن و خیال انسان در فصل اول سخن گفتیم و نیازی به تکرار نیست.

تغذیه شنوایی: آنچه از طریق گوش به ما می رسد اگر طیب و پاک باسد سلامت بخش بوده و ما را رشد می دهد که بهترین آنها نوای ملکوتی قرآن است و نیز کلامی که از زبان مردان الهی خارج می شود و نیز صدای طبیعت و پرندگان ، دعا و نیایش.مطالب علمی و حق ، کلمات محبت آمیز و….. جالب اینکه یک محقق ژاپنی بنام پروفسور ایموتو ماسارو نیز در بررسی صداها بر روی ساختار ذرات کریستالی آب به این نتیجه علمی رسید که سخنان زیبا و مثبت باعث زیبایی ساختار کریستالی آب می ود ولی موسیقی نامناسب مانند هوی متال باعث زشت شدن ساختار آن می شود . جالبتر اینکه دعا و نوشته های خوب و زیبا نیز همین نتایج اعجاب آور بر روی ساختار مولکولی آب را نشان می دهد حال انسان که بیشتر وزن بدنش از آب تشکیل شده به نظر شما این امور چه تاثیری می تواند بر روی او داشته باشد.

 

تغذیه لامسه (پوستی) : الیاف طبیعی مانند فرش دستباف ، گلیم ، گبه ، جاجیم ، نمد و حصیر که در گذشته استفاده می شده است هم باعث لطافت پوست می شود و هم ضد سودا بوده و موجب آرامش بدن می شود . توصیه می شود از لباس های زیر کاملا نخی استفاده کنید تا لطافت و آرامش را در پوست خود احساس کنید . به همین ترتیب بهتر است دستمال ، پتو ، حوله ، تشک و سایر پوشش های طبیعی تر را انتخاب کنید . جالب است بدانید گلیم و به خصوص نمد به خاطر مزاج گرم و خشک آن برای کمر درد و پا درد مناسب است. ایران منبع این الیاف طبیعی است همچنین توجه به الیاف طبیعی به معنی حمایت از تولید ایرانی و اشتغال است

 

۴- کنترل خیال

همان طور که حواس ظاهری نقش مهمی‌در تحریک میل جنسی دارند، فکر و خیال پردازی نیز سهم بسزایی در این زمینه به خود اختصاص می‌دهد. بعضی از نوجوانان در کنترل حواس ظاهری خود موفقند؛ ولی کنترل فکر و خیال را خیلی جدی نمی‌گیرند و از همین‌جا ضربه می‌خورند. دائماً در خیال خود صحنه‌های غیر اخلاقی را تجسم می‌کنند و همین امر ممکن است آن‌ها را به سمت گناه سوق دهد. امام علی علیه السلام در این زمینه می‌فرماید:

هرکس زیاد به فکر گناهان باشد، عاقبت به سمت گناه کشیده می‌شود.

حضرت عیسی علیه السلام در کلامی‌دلنشین و زیبا گناه را به آتش و فکر گناه را به دود آن تشبیه فرموده است

شعله آتشی که در یک اتاق روشن است، حتی اگر اتاق را به آتش نکشد، سیاهی و دودش اتاق را خراب کرده، باعث تیره شدن دیوارها و وسایل اتاق می‌گردد.

تمایلات خودارضایی به عنوان یک عینینت درونی هستند که به ذهن شما حمله ور می شوند. شما باید در مقابل آنها ایستادگی کرده و اجازه ندهید که به درون ذهنتان نفوذ کنند. در ابتدا شاید انجام این کار قدری دشوار باشد و این توانایی را نداشته باشید که فکرتان را بر روی چیز دیگری متمرکز کنید؛ اما با تلاش به راحتی می توانید آنرا تحت کنترل خود در آورید. شما به راحتی قادر خواهید بود آنرا به طور کامل از زندگی خود حذف کنید.

خوب است نوجوان، همیشه موضوعاتی برای فکر کردن در ذهنش داشته باشد ، موضوعاتی علمی، اجتماعی، سیاسی، اعتقادی و مذهبی و … و هر زمان که افکار و تخیلات جنسی به ذهنش هجوم آوردند، با پرداختن به آن موضوعات خودش را از شر افکار و وسوسه‌های شیطانی نجات بخشد. همچنین می‌تواند با مطالعه کتاب‌های مورد علاقه، خیال و فکرش را مهار کند و در اختیار بگیرد.

 

۵- استفاده از نوره

نوره یا واجبی علاوه بر خاصیت تمیزکنندگی و ضد عفونی کنندگی دارای ماده فوق العاده ای است که خاصیت ضد سرطانی دارد . نیز موجب تقویت بدن می گردد . در روایات تاکید بر استفاده مکرر از نوره و به خصوص روش استفاده آن شده است .

امام هشتم علیه السلام می فرماید: نوره مالیدن از اخلاق پیامبران شمرده شده است.”

نیز امام جعفر صادق علیه السلام فاصله ی زمانی برای این کار را هر پانزده روز یک مرتبه و یا هر بیست روز ، توصیه فرموده اند و نیز تذکر داده اند که هر که چهل روز بر او بگذرد و نوره نکشد، مومن و مسلمان نیست و هیچ کرامتی در نزد خداوند ندارد. “مستحب است هرگاه ۲۰ روز گذشت و شخص پولی برای نوره ندارد قرض کند و بسیار کراهت دارد که ۴۰ روز نوره کشیدن را ترک کنند بلکه روایت شده تارک آن مومن و مسلم نیست و چنین کسی کرامت و احترامی ندارد و حتی نمازش قبول نیست .

توصیه شده هنگام استفاده مقداری از آن را به نوک بینی خود بمالید و ببویید تا نوره از طریق بوییدن نیز به بدن وارد شود . نوره مواد سالم و رسوبات مضر را در هر عضو به سمت بیرون و پوست می کشد . خاصیت اصلی درمانی نوره به علت وجود آرسنیک آن است که متاسفانه امروزه این ماده در کارخانه ها از آن جدا شده و به خارج از کشور صادر می شود . همین ماده در خارج کشور به صورت شیمیایی جهت داروی ضد سرطان به نام آرسنیک تری اکساید استفاده شده و ما با هزینه زیادی آن را دوباره به کشور برای مصارف درمانی وارد می کنیم . در واقع نوره گذاشتن یک نوع شیمی درمانی سالم و طبیعی و بدون عوارض برای خودارضایی است . جهت برهره بردن از خاصیت نوره مورد نظر روایات ، نوره اصلی که غیر صنعتی و البته کمیاب است را از عطاری ها تهیه کنید.

 

۶- بلند نگه داشتن موهای بدن

یکی دیگر از مواردی که شهوت را کم می‌کند، بلند نگه داشتن موهای بدن به غیر از عورت و زیر بغل ها است. در برخی از احادیث هم به این مطلب اشاره شده است. یکی از توصیه‌هایی که پیامبر عزیزمان به فردی که به خاطر بی‌پولی، توانایی ازدواج نداشت فرمودند، این بود که موهای بدنت را بلند کن. امام علی علیه السلام هم می‌فرماید:

افزایش مو در بدن، شهوت را قطع می‌کندالبته نوجوانی که به این دستور عمل می‌کند، باید به بهداشت بدنش اهمیت زیادی بدهد که مبادا بر اثر بلند شدن موهای بدن میکروب‌ها و بیماری‌ها گریبانگیرش شود. علاوه بر این، پاکیزه نبودن موهای اطراف عورت، باعث خارش آن موضع می‌شود و خودِ خاراندن ممکن است زمینه لذت بردن و در ادامه خود‌ارضایی را فراهم کند.

 

 ۷- تعدیل مزاج

شناخت طبع و مزاج برای هر فردی لازم و ضروری است و از طریق آن می توان بسیاری از مشکلات را که معمولا برای انسان پیش می آید درمان و پیشگیری کرد .

برای درمان این قضیه، باید مزاج را متعادل نمود که یکی از مهمترین راههای آن اصلاح تغذیه علی الخصوص تغذیه چشایی است .

قبل از نام بردن مصداق خوراکی‌های خطردار(!)، باید ذکر نمود که به طور کلی، خوراکی های گرم، خوردنش بد نیست، اما استمرار مصرف گرمی‌جات، یا همزمان مصرف کردن چند گرمی در مدت کوتاهی، بدن رو آماده‌ی انجام کارهای انرژی بر (که مصداق بارزش استمنا است) می‌نماید . پس نباید چیزهایی که بدن را به سمت حرارت می‌برند مصرف کرد.

از مهم ترین غذایهایی که بدن را برای این کار قوت می‌دهند و گرم و خشک(صفرایی)‌هستند :

لبنیات : پنیر کهنه

صیفی جات : بادمجان ، و فلفل سبز و دلمه ای

میوه ها : موز ، انبه ، زیتون ، خرما ، خربزه ، نارگیل و سیب ، انجیر

ریشه ها : چغندر ، پیاز ، سیر ، کلم قمری و موسیر ، ترب سفید ، شلغم

سبزی ها : برگ چغندر ، پونه ، نعناع ، پیازچه ، ترخون ، مرزه ، شاهی ،‌جعفری ، رازیانه ، ریحان ،

حبوبات : دال عدس ، نخود ، لوبیا سفید

آجیل : بنه ، پسته ، گردو ، فندق ، بادام

گوشت : شتر ، کله پاچه بجز مغز گوسفند

ادویه جات : اکثرا گرم و خشک هستند به جز سماق

غذاهای ترکیبی : حلیم گندم با گوشت تازه ، شیر شیرین و داغ که با زرده‌ی تخم مرغ مخلوط شده ، شیر و گوشت ، معجون

خوراکی های خطرناک و بسیار مضر مانند انواع و اقسام شکلات و یکی از مهمترین دلایلی که هدیه روز ولنتاین ( روز عشاق) شکلات است به همین دلیل است .

اگر بدن از این‌خوراکی ها انباشته گردد، نتیجه اش نیاز جنسی می شود. همانطور که می دانید وقتی انباری رو پر از لوازم و وسایل داغ کردیم، لازمه‌اش احتراق و سوختن است که به محض به وجود آمدن یک جرقه……. خیلی عجیبه، قدیمی‌هایی که انبارهای کاه رو دیده بودند، میگفتند کاه، اگر در یک انبار به مقدار زیادی باشد، به شدت تولید حرارت می‌کند و به قدری حرارت بالایی دارد که گاهی خودش رو می‌سوزاند! بدون عوامل بیرونی! این مثال خوبیست برای کسی که عوامل بیرونی ندارد، اما از درون می‌سوزد و تشویق و تحریک می‌شود به خود ارضایی.

بنابراین، اینها را باید به قدر نیاز و ضرورت استفاده کرد. یعنی معمولی خورد یا با مصلحات .

برای متعادل نمودن مزاج صفرا باید این امور را انجام داد :

 1. استفاده از نوشیدنی های خنک و نه یخ و سرد
 2. خواب مکفی
 3. استفاده از مواد غذایی با طبع سرد مانند:

لبنیات : پنیرتازه ، خامه ، سرشیر ، دوغ ، ماست ، شیر پاستوریزه

صیفی جات : خیار ، اقسام کدو ، هندوانه

میوه ها : توت فرنگی ،آلو ، آلوچه ، انار شیرین ، پرتغال ، زردآلو ، شفتالو ، شلیل ، کیوی ، نارنگی ، هلو ، لیمو شیرین ، آب فشرده انار

ریشه ها : سیب زمینی

سبزی ها : اسفناج ، بامیه ، خرفه ، قارچ خوراکی ، کاسنی ، کاهو ، لوبیا سبز

حبوبات : باقلا تازه و نخود سبز

گوشت ها : انواع ماهی و مغز گوسفند

مغذهای گیاهی : تخم کدو ، تخم هندوانه ، خشخاش و به دانه

 1. قی کردن و حجامت
 2. استفاده از سرکه انگبین
 3. استفاده از عرقیات با طبع سرد مثل کاسنی ، شاطره ، بید ، اسفرزه و ….

خوشرویی و اخلاق خوب زیرا بدخلقی و زودرنجی صفرا بالا می برد و مهمترین عامل دفع صفرا آب است و چه علمی و زیباست دینی که پیامبر(ص)‌آن می فرماید در هنگام ناراحت شدن آب بنوشید .

۸- تنظیم برنامه غذایی

خوردن زیاد برخی غذاها در سنین نوجوانی، شهوت را تحریک کرده، مشکل ساز می‌شوند. نوجوانی که به دنبال حفظ کردن خود از تحریکات جنسی و انحرافات اخلاقی است، لازم است برنامه غذایی‌اش را هم کنترل و مدیریت کند. به همین منظور پیشنهاداتی در اینجا مطرح می‌شود که امیدواریم راهگشا باشد:

 • حتی المقدور سعی شود غذای شب، سبک و زود هضم باشد و در ابتدای شب صرف شود؛ یعنی بین شام و خواب فاصله باشد.
 • شب‌ها، از غذاهایی که مثانه را پر می‌کنند، کمتر استفاده شود.
 • تا جایی که می‌شود از غذاهای دارای طبیعت گرم (صفرازا) مانند خرما ، پیاز ، فلفل ، غذاهای پرچرب ( در بالا ذکر شد) ،که تحریک کننده شهوت هستند، استفاده نشود و یا کمتر استفاده شود.
 • از غذاهایی که در طول شب انسان را تشنه می‌کنند، کمتر استفاده شود.
 • از نوشیده قهوه، نسکافه، چای زیاد و خوردنی‌ها و نوشیدنی‌هایی که خواب را مختل می‌کنند، پرهیز شود.
 • از پرخوری و پرکردن معده پرهیز شود. پرخوری  زیان‌های زیادی به همراه دارد؛ زیان‌هایی مثل کسالت و تنبلی، افزایش خواب، دل مردگی و قساوت قلب، بدبو شدن دهان، بالا رفتن هزینه‌های زندگی، پریشان شدن خواب، ایجاد بیماری‌های مختلف و … . یکی دیگر از ضررهای پرخوری تحریک شهوت است. برای پرهیز از پرخوری به ما دستور داده شده است، زمانی که به طور کامل سیر نشده‌ایم و هنوز میل به غذا داریم، از خوردن دست بکشیم.

در ذیل نسخه ای از منابع طب سنتی در این خصوص ارایه می گردد تا ان شاء الله جهت جلوگیری از انجام این عمل و همچنین رفع علایم و عوارض حاصله، دستورات ذیل موثر واقع گردد:

دم نوش ها :

دم کرده شماره ۱) مرزنجوش، سنبل الطیب، گل گاوزبان و بادرنج بویه به نسبت مساوی در قوری ریخته و آب جوش روی آن بریزید و بگذارید تا کامل دم بکشد.

 

دم کرده شماره ۲) افتیمون را در قوری ریخته و آب جوش روی آن بریزید و بگذارید تا به آرامی و خیلی آهسته به طور کامل دم بکشد.

 

دم کرده شماره ۳) استخدوس را در قوری ریخته و آب جوش روی آن بریزید و بگذارید تا به طور کامل دم بکشد.

 

طرز مصرف:

الف) سه هفته اول: صبح و عصر یک استکان، دم کرده شماره (۱)
ب) هفته چهارم و پنجم:

– صبح و عصر یک استکان، دم کرده شماره (۱)

– روزی یک فنجان نیز دم کرده شماره (۲)
ج) هفته ششم به بعد:

– صبح و عصر یک استکان، دم کرده شماره (۱)

– روزی یک فنجان دم کرده شماره (۲)

– روزی یک فنجان نیز دم کرده شماره (۳)

با انجام دستور بند (ج) و مصرف سه دم کرده مربوطه، بعد از این که علایم بیماری کمتر شد، می توانید مصرف دم کرده ها را کمتر نمایید، ولی حداقل برای سه ماه این نسخه را انجام دهید.

 

همچنین چند نسخه تک دارویی نیز برای کاهش میل جنسی معرفی میشوند:

نسخه شماره ۱- دارو : تخم سداب ( Ruta graveolence)
مقدار مصرف : ۰/۵ تا ۱ گرم
طرز تهیه : مقدار فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید .
توجه : مصرف مقادیر زیاد سداب سمی است و باید اجتناب شود .
نسخه شماره ۲- دارو : تخم یا میوه پنج انگشت ( Vitex agnus – castus)
مقدار مصرف : ۲ تا ۴ گرم
طرز تهیه : مقدار فوق را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آنرا صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید
نسخه شماره ۳- دارو : انار ترش ( Punica grantaum)
مقدار مصرف : روزی سه یار هر بار یک الی دو فنجان آب انار میل کنید .
نسخه شماره ۴- دارو : ترنج ( بالنگ ) ( Citrus medica )
مقدار مصرف : روزی سه یار هر بار یک فنجان آب ترنج میل کنید .
نسخه شماره ۵- دارو : عدس ( Lens esculenta)
مقدار مصرف : لااقل روزی یکبار مقدری عدس پخته را همراه غذا میل کنید.

 

نسخه شماره ۶ : رازیانه : الته مصرف زیاد آن باعث تغییرات در هورمون های مردانه فرد می گردد .

 

۹- روزه گرفتن

گفتیم یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به خود‌ارضایی، پرهیز از پرخوری است که یکی از رو ش‌های آن، روزه گرفتن است. روزه علاوه بر اینکه نوجوان را در حصاری از معنویت قرار داده، انرژی روانی او را به سمت هدف‌های والا جهت می‌دهد، همچنین باعث کاهش کالری ذخیره شده در بدن می‌گردد؛ در نتیجه انرژی حاصل از مواد غذایی در بدن کم می‌شود و این امر در کاهش میل جنسی مؤثر است. روزی شخصی خدمت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم رسید و گفت به علت شرایط نامناسب مالی فعلاً توانایی ازدواج ندارم  و از حضرت راهی برای مهار شهوتش خواست. یکی از توصیه‌هایی که پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم به او فرمودند این بود که زیاد روزه بگیر. در توصیه دیگری رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم چنین می‌فرماید:

ای جوانان به شما سفارش می‌کنم ازدواج کنید و همسری برای خود برگزینید و اگر شرایط ازدواج را ندارید زیاد روزه بگیرید؛ زیرا روزه توان جنسی را کنترل و تعدیل می‌کند.

نوجوان اگر بتواند هفته‌ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرد برای کاهش غریزه جنسی‌اش بسیار مفید است. اگر توان آن را ندارد و یا شرایط روزه گرفتن مهیا نیست، مقدار غذایش را کاهش و فاصله بین وعده‌های غذایی را افزایش دهد. روزه علاوه بر کاهش میل جنسی، فایده‌های بسیار زیاد دیگری هم دارد که یکی از آن‌ها تقویت نیروی تقوا در وجود فرد است. تقوا نیروی بازدارنده فرد درمقابل گناهان و آلودگی‌هاست. نیرویی درونی است که همیشه همراه انسان است و او را از دست زدن به کارهای غیر شرعی و حرام باز می‌دارد. یکی دیگر از آثار روزه گرفتن، تقویت نیروی اراده است که در پیشگیری از خود‌ارضایی نقش مهمی‌را ایفا می‌کند.

۱۰- ورزش

نوجوان، آتشفشانی از انرژی و نوجوانی، دوره فعالیت و جنب و جوش است. اگر این انرژی و پتانسیل به طور صحیح مدیریت نشود، مشکلاتی را برای نوجوان ایجاد می‌کند که یکی از آن‌ها خود‌ارضایی است. یکی از راه‌های  مهار و تعدیل این انرژی، ورزش است. البته منظور از ورزش در این‌جا، ورزش‌هایی است که به علت تحرک بالا در آن‌ها، انرژی فرد تخلیه می‌شود و خستگی جسمی‌به همراه دارد. جالب اینجاست که در بین نوجوانان ورزشکار، موارد کمتری از خود‌ارضایی گزارش شده است. علتش هم روشن است؛ ورزش باعث دفع انرژی زاید بدن و تعدیل قوای جنسی می‌شود و زمینه خود‌ارضایی را تا حدود زیادی از بین می‌برد.

همچنین ورزش، علاوه بر اینکه سلامت جسمانی فرد را تضمین می‌نماید، او را از نظر روحی و روانی هم سرزنده و شاداب می‌کند. ورزشکاران به همان مقدار که از فایده‌های جسمی ورزش صحبت می‌کنند، از فوائد روحی و روانی آن نیز سخن می‌گویند. ورزشکاران معمولاً نسبت به افراد کم تحرک، اضطراب و افسردگی کمتری احساس می‌کنند و آرامش بیشتری دارند. همان طورکه قبلاً گفتیم یکی از علل خود‌ارضایی، اضطراب و نگرانی است؛ ورزش با کم کردن اضطراب و ایجاد آرامش، سهم بسزایی در جلوگیری از خود‌ارضایی دارد.

فایده دیگر ورزش این است که استقامت نوجوان را در برابر مشکلات و سختی‌ها افزایش می‌دهد. به ویژه ورزش‌های سختی مثل کوهنوردی ،که با خطرات و فراز و نشیب‌هایی همراه است، سرسختی و مقاومت نوجوان را در برابر کشش و جاذبه گناهان زیاد می‌کند و او به راحتی اسیر گناه نمی‌شود.

علاوه بر موارد بالا، ورزش‌های انرژی بر(مانند شنا، دوچرخه سواری، رزمی ، پیاده روی سریع و …) نوجوان را برای یک خواب آرام و شیرین آماده می‌سازند. خوابی که باعث رفع خستگی و آرامش اعصاب می‌شود و این بسیار مهم است. نوجوانانی که کم تحرک هستند، معمولاً شب‌ها دچار بی‌خوابی و یا بدخوابی هستند و نمی‌دانند با انرژی‌های مصرف نشده خود چه کنند. این انرژی‌ها برای آنان مشکل ساز است و ممکن است آن‌ها را به سمت خود‌ارضایی سوق دهد. برای اینکه سستی و تنبلی، نوجوان را از ادامه فعالیت‌های ورزشی‌اش باز ندارد، بهتر است که از ورزش‌های گروهی استفاده کند تا از همراهی دوستانش کسب انگیزه کند.

 

۱۱- تنظیم برنامه خواب

تحقیقات نشان می‌دهد که بیش‌تر انحرافات به خصوص در زمینه مسایل جنسی از فکرهای ناسالم و خیال‌پردازی‌هایی که جوانان قبل از خواب رفتن دارند، ناشی می‌شود. اگر جوان قبل از آن که به خواب برود، فکرش به خودش و یک سری مسایل و موضوعات مربوط به دوره جوانی، معطوف گردد، کم کم به انحرافات کشیده خواهد شد. بنابراین، یکی از روش‌های پیشگیری از انحرافات این است که برنامه خواب به صورت دقیق تنظیم شود زیرا انسان نصف عمر خود را در عالم عجیب خواب سیر می کند و اگر مقدمات آن درست باشد به خوبی در این عالم سیر می کند
خواب و استراحت اگر مفید و به اندازه‌کافی باشد، باعث آرامش جسمی‌و روانی فرد می‌شود و در سلامت وی و جلوگیری از انحرافات اخلاقی نقش مهمی‌ایفا می‌کند. امام علی علیه السلام می‌فرماید:

به درستی که خواب، سبب تسلط قوای ذهنی و استواری و قوت بدن است.

به منظور پیشگیری از خود‌ارضایی، بهتر است نوجوان در تنظیم برنامه خوابش به راهکارهای زیر توجه نماید و تا جایی که می‌تواند آن‌ها را اجرا کند:

 • شب‌ها زمانی به رختخواب برود که کاملاً خسته و آماده خواب است. اگر به طور کامل خسته نشده باشد، به ناچار مدتی را در رختخوابش بیدار می‌ماند و چون افکار و اندیشه‌های شهوانی معمولاً در این مواقع به سراغ نوجوان می‌آیند، ممکن است برای رهایی از فشار این افکار دست به خود‌ارضایی بزند. به این منظور، بهتر است در صورت امکان در طول روز نخوابد تا در اثر خستگی ناشی از فعالیت‌های روزانه، شب زودتر و راحت تر به خواب برود. اگر با وجود عدم خستگی، باز هم مجبور است به رختخواب برود (مثلاً به علت قوانین داخل خانه)، کتابی را که به آن علاقه دارد بردارد و مشغول مطالعه آن شود تا خستگی بر او غالب شود و خوابش ببرد.
 • اگر ممکن است قبل از خواب کمی‌ورزش کند؛ تا هم انرژی‌اش تخلیه شود و هم خستگی بر او غلبه کند تا خواب راحتی داشته باشد.
 • هنگام هجوم افکار جنسی، برخیزد و موقعیتش را تغییر دهد. مثلاً وضو بگیرد، ذکر بگوید ، کمی‌قدم بزند، مطالعه کند یا … .
 • صبح‌ها ، از خواب که بیدار شد، سریع از رختخواب بیرون بیاید و در حال بیداری در رختخواب نماند. سیلوانوس استالیکی از روان شناسان در این باره می‌گوید:

به یاد آورید که بامدادان، بیدار ماندن در بستر خواب، بسیار زیان خیز است؛ پیکر را  سست و ناتوان سازد و وسوسه‌های شوم در دل برانگیزد.

هیچ گاه به همراه فرد دیگری در یک رختخواب و یا زیر یک لحاف نخوابد.

 • اگر در خوابگاه‌های دانش‌آموزی به سر می‌برد، لازم است به هنگام خواب از شوخی‌های کلامی‌و بدنی ،که ممکن است باعث تحریک شهوت گردد، اجتناب کند.
 • دمای اتاقی که در آن می‌خوابد نباید خیلی گرم باشد. این مسأله معمولاً باعث کسالت وی شده، زود برخاستن او را با مشکل مواجه می‌کند.
 • اتاقی که در آن می‌خوابد از تصاویر تحریک کننده خالی باشد.
 • حتماً قسمت اصلی خوابش را در شب قرار دهد. خواب روزانه به هیچ عنوان جای خواب شب را نمی‌گیرد؛ حتی اگر به لحاظ زمانی برابر با آن باشد. خدای مهربان آرامش و آسایش را در شب قرار داده است. پژوهش‌های علمی‌صورت گرفته بر روی هشت پرستار، در یکی از بیمارستان‌های آلمان ثابت کرده است که خوابیدن در روز، نمی‌تواند بی‌خوابی شب را جبران کند و خواب روز ،حتی در اتاقی ساکت و بدون سروصدا وتاریک، از نظر کیفیت دارای مزایا و ویژگی‌های خواب شب نیست. علاوه بر این، تا می‌تواند، سعی کند اول شب بخوابد و تا دیر وقت بیدار نماند. آزمایش‌های محققان نشان می‌دهد نیاز انسان به مرحله چهارم خواب ،یعنی خواب عمیق، بیشتر است و این مرحله از خواب بیشتر در نیمه اول شب  رخ می‌دهد.
 • اگر احساس می‌کند بی‌خوابی او ناشی از یک بیماری است، به پزشک مراجعه کرده، این مشکل را برطرف نماید.
 • سعی کند خود را عادت دهد که همیشه به پشت بخوابد و هیچ وقت بر روی شکم نخوابد. خوابیدن بر روی شکم وضعیت نامناسبی را برای دستگاه تنفسی، معده و دستگاه تناسلی ایجاد می‌کند.
 • رختخوابی که روی آن می‌خوابد، خیلی گرم و نرم نباشد. این کار باعث می‌شود بدنی ورزیده و نیرومند داشته باشد و کمتر تحریک جنسی شود.
 • از خوابیدن با لباس زیر، نیمه عریان و یا لباس‌های خیلی نرم پرهیز نماید.
 • به هیچ عنوان در اتاقی جداگانه و در تنهایی نخوابد. حتی اگر اتاق مستقلی دارد، برای خواب به جایی برود که دیگران هم هستند و اگر مجبور شد در اتاق خودش بخوابد، در اتاقش را طوری باز بگذارد که در معرض دید دیگران باشد.
 • حتماً موقع خواب مثانه خالی باشد. برای این کار لازم است قبل از خواب به توالت برود.
 • همیشه سر و دست‌ها از زیر پتو یا لحاف بیرون باشد.

در حد امکان، سعی کند توصیه‌های دینی را در مورد خواب انجام دهد؛ کارهایی مثل وضو گرفتن قبل از خواب، بررسی کارهایی که در طول روز انجام داده، تلاوت چند آیه از قرآن با تأمل، به سمت قبله خوابیدن (طوری به پهلوی راست بخوابد که صورتش رو به قبله باشد). این کارها تأثیر زیادی در ایجاد فضای معنوی دارد و ذهن وقلب انسان را از افکار شیطانی و منحرف حفظ می‌کند.

 

۱۲- فرار از تنهایی

یکی از زمینه‌هایی که فضا را برای خود‌ارضایی آماده می‌کند، تنهایی است. زیرا در تنهایی، افکار و وسوسه‌های شیطانی به سراغ نوجوان می‌آید و او را به سمت گناه سوق می‌دهد. نوجوان باید همیشه از تنهایی فرار کند. هیچ وقت تنها در خانه نماند. کارهایش را طوری برنامه ریزی کند که اوقاتی را که در خانه سپری می‌کند، همیشه کسی در خانه باشد. در خانه هم سعی کند به تنهایی در اتاقی نباشد. برای مطالعه و کارهایی که نیاز به تمرکز دارد سعی کند، از کتابخانه و سالن‌های مطالعه استفاده کند و اگر امکانش نیست حتماً درب اتاقی که در آن مطالعه می‌کند باز باشد تا دیگران به راحتی بتوانند رفت و آمد کنند و او را ببینند.

8 دیدگاه

 1. گناه کار گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه، حدود ۵ ساله که استمنا میکنم، هر چقدر هم که تلاش کردم دیگه این کارو نکنم فایده ایی نداره؛ من از نصیحت و اینکه این کار حرام و سعی کن ترکش کنیو این حرفا خسته شدم، دیگه خودم همشو حفظم من دنبال یه راه کار قطعیم اگه راهی برای ترک کامل این کار میدونین بهم بگین وگرنه مسائل شرعی و دینی رو خودم از برم.

 2. داریوش گفت:

  من تا الان دوهزارباربیشترخواستم ترک کنم نشده سالهای بسیار زیادی هم هست ک این کارو میکنم بدنم ب شدت اذیت میشه ضعف جسمی دارم واین موضوع بشدت ناراحتم میکنه روانپزشک تشخص افسردگی حادو داد ولی نتونستم داروهارو ادامه بدم الان بشدت بفکرخودکشیم تنهایی شدیدا ناراحتم میکنه تمام دوستانم استمنا میکنن و این خودش سخت تر میکنه برام ترک کردنو وضعیت حجاب هم روز ب روز داغون تر میشه تو خیابون ک راه میرم با این وضعیت حجاب تحریک میشم کبد چرب دارم شغل سنگین دارم و حافظه ام هم ضعیف شده ب شدت توانایی ازدواج هم ندارم هیچکس هم نیست ک بتونم باهاش این مسعله رو در میون بذارم من ۲۱سالمه بشدت پرخاشگرو عصبی و همچنین غمگین هستم اگر میتونید کمکی بهم کنید توانایی تهیه عرقیجاتو ندارم اگر دارویی هست ک این میل و ضعیف کنه لطفا از طریق همین صفحه باهام درمیون بذارین بخاطر خود ارضاعی و تنهایی و کمبود محبت های عاطفی از طرف جنس مخالف بشدت علاقه ب ارتباط حتی تلفظی با جنس مخالفو دارم اما هیچ وقت نمیتونم حتی ب سمته کسی برای صحبت کردن برم لطفا جواب منو بدید و کمکم کنید شاید با مرگ طبیعی از دنیا برم و پیش خدا شرمنده نباشم اگر مایلید با ایمیلم در تماس باشیم با هم دیگه

 3. یه انسان گفت:

  ای کاش منم یکی رو داشتم که قبل از اینکه به این کار مبتلا بشم این راهای پیشگیری رو برام میگفت تا اینکه بتونم خودمو حفظ کنم و سالم دوره ی نوجوونیمو پشت بگذارم ولی حیف که که دیگه خیلی دیر شده و دیگه فرقی نمیکنه که من برگردم یا نه. من نابود شدم اونم فقط با ۲۱ سال ‌. همه چیمو باختم و دیگه ام امیدی برای ادامه اینجور زندگی ندارم. زنوگی سراسرش درد و رنجه . عوارض این‌کار سر تا پای وجودمو گرفته. عوارضی که معلوم نیس خوب بشه یا نه. من که نابود شدم ولی از ته دل از خدا میخوام هیچ نوجوون دیگه ای تو این راه نیوفته.

 4. علی گفت:

  سرکه ی انگبین چند جا گشتم پیدا نکردم. از کجای مشهد میتونم بگیرم؟ چطوری باید مصرف کنم. روزی چند لیوان؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code